Ankara
19:53

TR | CH | EN   
Pekin
00:53


Beijing Kış Olimpiyatlarında kar nasıl kullanılıyor?

FIS Alp Disiplini Komitesi Başkanı Bernhard Russi, 5 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında, “Buraya (Yanqing bölgesi) ilk kez 2014’te geldim. O zamanlar burada neredeyse hiçbir şey yoktu. Ama şimdi her gün dağdan aşağıya baktığımda beyaz kar ve çeşitli güzel manzaraları görebiliyorum.” diye konuştu.

Arka arkaya dokuz kez kış olimpiyat oyunları için alp disiplini kayak pistleri tasarlayan Bernhard Russi, Beijing Kış Olimpiyatları alp disiplini kayak pistinin kar koşullarının mükemmel olduğunu kaydederek ve “Daha iyisi yok.” dedi.

Bu denli övülen kayak pistinin başarısı nereden geliyor? Doğal karı doğrudan kullanmak mümkün müdür? Aslında doğal kar yalnızca zeminin temelini sağlarken, yapay kar yapımı kayak pistlerinin kilit unsurudur.

Farklı kar sporlarının kar kalitesi için farklı gereksinimler olduğundan, bol miktarda doğal kar yağışı olsa bile, yapay karın üretilmesi şart. Bu nedenle yapay kar ana bir unsurdur. Üstelik, yapay kar üretim tekniği onlarca yılllık bir gelişim tarihine sahip. 1980’li yıllardan itibaren Torino Kış Olimpiyatları, Vancouver Kış Olimpiyatları, Soçi Kış Olimpiyatları ve Pyeongchang Kış Olimpiyatları dahil olmak üzere yapay kar üretimi tekniği uygulanmaya başlandı.

Beijing Kış Olimpiyatları da bir istisna değil. Yanqing ve Zhengjiakou müsabaka bölgeleri ve Shougang Kayakla Atlama Platformu’nda yapay kar kullanıldı. Beijing Kış Olimpiyatları için kar yapma ekibinin Çin tarafından sorumlusu Wei Qinghua, kar kaynağında geri dönüşüme daha çok önem verdiklerini vurguladı.

Wei Qinghua, yapay kar yapımında sudan kara geçişin fiziksel bir süreç olduğunu ve eriyen kardan elde edilen suyun depolama ekipmanı tarafından toplanıp, biriktirildikten sonra filtrelenip tekrar kar yapıldığını belirtti. Wei, kar yapma işlemine başka hiçbir katkı maddesinin eklenmediğinden dolayı toplanan erimiş kar suyunun geri dönüşümüyle peyzaj yeşillendirme ve tarımsal sulama için de kullanılabileceğini ifade etti.

Kar sahasında daha az su kaynağıyla daha fazla kaliteli kar pistinin kurulması için daha doğrudan bir yöntem var: Kar depolanması. Böylece depolanan kar, ertesi yıl kışın tekrar kullanılabiliyor. Bu zaten havada olan bir yöntem değil. Bernhard Russi, son yıllarda Avrupa’da ilkbaharda toplanan karların depolandığına işaret etti. Russi, bunu yapmakla geçen yılın karlarının yüzde 30-50’ini koruyarak ertesi yıl kullanabildiklerini belirtti.

2021 yılının Kasım ayında Zhangjiakou yarış sahasında, 30 santimetrelik kar yağışı gerçekleşti. Zhangjiakou, bu kar yağışından faydalanarak spor sahasına doğal kar temelini oluştururken, karları depolayarak tekrar kullanılmasına olasılık sağladı.

Öte yandan Beijing Kış Olimpiyat Oyunları için özel olarak kurulan buz yarışı stadyumu olan Buz Kurdelesi de kış olimpiyat oyunlarının tarihinde karbondioksitin soğutucu akışkan olarak kullanıldığı ilk sürat pateni stadyumu oldu. Bu teknoloji, sıcaklık ve buz sertliği açısından sporcuların daha iyi performans göstermelerine olanak sağlarken çevre dostu bir özelliğe sahip oluşuyla ses getirdi.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER