Ankara
07:57

TR | CH | EN   
Pekin
12:57


Çin´de yeni enerjiye dayalı otomobillere ilgi artıyor

Çin´de yeni enerjiye dayalı otomobillere ilgi artıyor

27.04.2015 CRI Türkiye - 2015 Shanghai Uluslararası Otomobil Fuarı, büyük bir ilgiyle devam ediyor. Sergilenen bin 300'den fazla otomobilden 103'ünü yeni enerjiye dayalı otomobiller oluşturuyor. Yeni enerjilerle çalışan otomobiller, son yıllarda piyasanın vazgeçilmezleri arasına girmeye başladı.

BAIC Motor Grubu'na ait stantta, elektrikli otomobillerin bulunduğu bir ekolojik ortam oluşturuldu.

Şirket Genel Müdürü Zheng Gang, şu an şirketin İtalya'yla ortaklaşa dünya standartlarında yeni model bir elektrikli otomobil tasarladığını, aracın bu yılın son çeyreğinde piyasaya sunulmasının beklendiğini belirtti.

Zheng Gang, bu konuda şunları söyledi:

"İtalya'yla birlikte geliştirilerek Çin'de üretilecek elektrikli otomobil, tamamen elektrik enerjisiyle çalışacak şekilde tasarlandı. Eskiden olduğu gibi, klasik araçlardaki şekliyle motorun değiştirilmesine dayalı değil. Bu otomobilin gövdesi ve parçaları, dünya üzerindeki en ileri hafif malzeme teknolojisi alüminyum, karbon lifi ve kompozit malzemelerden yapılıyor. Şu an dünyada bu teknolojiye sahip ancak iki araç var. Birisi 'BMW I3', diğeri ise 'Tesla Model S'. İtalya'yla birlikte geliştirip üreteceğimiz söz konusu otomobil, Çinli işletmelerin ileri teknolojiye sahip yabancı işletmelerle sadece elektrikle çalışan otomobil üretimi konusunda işbirliği yapmaya başladığını gösteriyor."

"Üç enerji modelini seçme imkânı"

Fuarda sergilenen yeni enerjiye dayalı 103 araç arasında "plug-in" hibrit aracı yoğun ilgi çekti. Volvo Ürün Tanıtım Bölümü Genel Yöneticisi Xu Hong, sergiye getirdikleri Volvo S60L E modelinin, şu an otomobil piyasasında bulunan plug-in hibrit araçlar arasındaki tek orta sınıf premium model olduğuna dikkat çekti.

Xu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu aracın en büyük özelliği, üç enerji modelini seçme imkânı sunuyor olması. Elektrikli model ile sıfır egzoz gazı salınımı sağlanabilir. Hibrit model ile aracın 100 km'ye 5,2 saniyede çıktığını görebilirsiniz. Spor model ise uzun yolculuk yapanların taleplerini karşılayacak. Şarj edilemediği koşullarda benzin de doldurulabilir."

Çin, sektöre büyük önem veriyor

Yeni enerjili otomobil piyasası, Çin otomobil piyasasındaki "değerli bir alan" olarak görülüyor. Dolayısıyla, hem yurt içi hem de yurt dışındaki otomotiv işletmeleri bu piyasada yer kapmaya çalışıyor.

Ancak, olgun bir piyasa ortamı yaratılması için işletmeler, toplum ve hükümet dâhil olmak üzere çeşitli tarafların ortak çabasına ihtiyaç duyuluyor.

ABD'li Tesla şirketinin Kuzey Bölgeleri Satış Genel Yöneticisi Wang Hao, bu konudaki görüşlerini şöyle aktardı:

"Tesla'nın Çin'deki gelişmesi, tüm toplumun desteğine ihtiyaç duyuyor. Gücümüz sınırlı. Tüm arkadaşların bu sektöre katılarak yeni enerjili otomobillerin geleceğine ilgi göstermesini istiyoruz. Özellikle de Çin hükümetinin desteğini arzuluyoruz."

Çin'de yeni enerjili araç satın alanlara yönelik uygulanan sübvansiyon, ilgili birimlerin yeni enerjili otomobil sektörünü geliştirmedeki kararlılığını yansıtıyor.

Sektör, Çin'in yaygınlaştırmaya çalıştığı stratejik nitelikteki yeni kalkınan yedi sektörden birisi. Teknoloji ve inovasyonun ilerletilmesi, devlet standartlarının çıkartılması ve ilgili teşvik politikalarının uygulanmasıyla birlikte, Çin'de yeni enerjili otomobil piyasasının önümüzdeki birkaç yılda hızla gelişmesi bekleniyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER