Ankara
22:56

TR | CH | EN   
Pekin
03:56


Xinjiang da buz ve kar sporları seferberliği..

12 Ocak 2022’de, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi kentinin Urumçi ilçesindeki Birinci Ortaokul’a bağlı ilkokulun kısa mesafe sürat pateni takımı öğrencileri eğitim alıyor. 

Beijing Kış Olimpiyatları’nda atletler buz ve kar sahalarında ciddi mücadeleler veriyor.

Kar ve buzla kaplı Xinjiang bölgesinde, zengin içerikli eğlence dalları da soğuk havaya dinamizm katıyor.

Soğuklardan yararlanarak ısınalım

Xinjiang bölgesinin buz ve kar spor kayıtları 10 bin yıl öncesine dayanıyor. 2005 yılında, eski bir kayak avının kaya resmi tesadüfen yoldan geçen bir çoban tarafından Altay şehrinin Handiğat Moğol köyünün Dönbulak bölgesindeki bir kaya duvarının üzerinde keşfedildi.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda söz konusu kaya resminin yaklaşık 12 bin yaşında olduğu ve halihazırda dünyada bilinen en eski kayak kaydı olduğu öğrenildi.

Kaliteli kar yağışı ve yağış süresinin uzun olduğu Xinjiang, aynı zamanda kışın bol güneş ışığı alması ve ılık rüzgarların esmesi gibi iklimsel özellikleriyle, buz ve kar sporları severlerin ilgisini çekiyor. Xinjiang İpek Yolu Uluslararası Kayak Merkezi’nin öğlen hava sıcaklığı ortalama eksi 10 ila eksi 5 derece arasında olup, “Çin’in en sıcak kayak merkezi” olarak biliniyor.

Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarıyla düzenlenmesinin ardından, Xinjiang’ın yüksek kaliteli buz ve kar kaynakları yeniden canlanacak. 31 Aralık 2021’e kadar Xinjiang’da 60 buz ve kar eğlence parkı da dahil olmak üzere toplam 188 buz ve kar alanı inşa edildi. 1 Ekim 2020'den 2021 yılının sonuna kadar Xinjiang, milli buz ve kar proje ekibinden toplam 24 takım ve 841 ziyaretçiyi ağırladı.

Bir zamanlar buz ve kar eksikliği nedeniyle buz ve kar eğlencelerinden yoksun kalan    Xinjiang’ın güneyindeki tüm etnik gruplardan vatandaşlar, günümüzde buz ve kar eğlencelerinin tadını çıkarma olanağına kavuştu.

Kurak ve az yağışlı olan Hotan bölgesinde kışın neredeyse hiç kar yağmaz. Son yıllarda Hotan’ın birçok bölgesindeki çölleşen ücra köylerinde yapay kar yöntemiyle kayak alanları oluşturuldu. Böylece kışın buz ve kardan yoksun kalan vatandaşlar  kayak sporlarının keyfini çıkarmaya başladı.

Hotan Karakaş ilçesi banliyösünde yer alan Yinak Kayak Merkezi Hotan’daki ilk çöl kayak merkezidir. Burası 2022 yılbaşında bir günde 1800 turist ağırladı.

 Çocukluktan başlamalıyız

2018 yılında kayak dersi Altay şehrindeki ilk ve ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine resmen dahil edildi. Şimdiye kadar 50 bin öğrenci kayak dersi aldı.

Xinjiang’ın buz ve kar sporları, sürat pateni, kros kayağı, alp disiplini, kısa mesafe sürat pateni, kayakla atlama, çelik kar motosikletleri gibi dallardan oluşan profesyonel bir ekibe sahiptir. Bu dalda yetenekli sporcular art arda ortaya çıkarken, 6 “Xinjianglı sporcu” Beijing Kış Olimpiyatları Çin heyetine dahil edildi ve Xinjianglı kadın kayakçı, Dilnigar İlhamcan Olimpiyat meşalesinin son taşıyıcısı onuruna layık görüldü.

Xinjiang'da her kesimden insanları buz ve kar sporlarına katılmaya seferber etmek için daha ilgi çekici ve katılım şartları düşük olan kitlesel buz ve kar projeleri yaygınlaştırıldı.

Kısa bir süre önce, Xinjiang’ın halka açık ilk Curling yarış pisti Kulca şehrinde resmen kullanıma sunuldu ve birçok vatandaş Curling eğlencesinin getirdiği sevinci paylaştı.

Aynı zamanda, Xinjiang, karda halat çekme, kar güreşi, kar motosikleti gibi her yaş için uygun olan buz ve kar sporlarıyla daha çok vatandaşın ilgisini çekiyor.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER