Ankara
08:47

TR | CH | EN   
Pekin
13:47


Çin´in Amazon´u Taobao

Çin´in Amazon´u Taobao

29.04.2015 CRI Türkiye - Çinliler bilir; alışveriş deyince akla gelen ilk adreslerden biri Taobao. Hayal edebileceğiniz her türlü malzemeyi, yiyecek ve içecekleri bulabileceğiniz Taobao'dan alışveriş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Taobao'nun yurtdışına kargo hizmeti var mı? Site üzerindeki ürünler ne kadar güvenilir?

Taobao, Çin'in en büyük alışveriş sitesi. Yaklaşık 500 milyon kayıtlı kullanıcı bulunuyor. 2013 yılında toplam satılan ürün miktarı dünyanın en büyük iki e-alışveriş marketi Amazon ve eBay'in satışlarını geride bıraktı. Taobao'nun bu başarısı sahte alışverişlerin gerçekleştirilmesini de tetikledi.

Çincede "Shuadan" adı verilen sahte alışverişlerle ürünlerinin satış miktarını artıran binlerce mağaza bulunuyor. Üstelik yalnızca Taobao üzerinden değil, Çin'in JD.com dahil diğer e-alışveriş siteleri üzerinden de bu tür alışverişler düzenlenebiliyor.

Bu haftaki Ekodiyalog programımızın gündemini de tüm bu sorularla birlikte Taobao'daki sahte alışverişlerin detayları ve e-alışverişlerle alakalı son gelişmeler oluşturuyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER