Ankara
08:38

TR | CH | EN   
Pekin
13:38


5 Olmazsa Olmaz nedir? Çinin Başarı Şifrelerini Anlamak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni dönemde ÇKP’nin ve Çin halkının mücadele sürecinin öneminin kavranılması için ilk kez "Beş Olmazsa Olmaz" ifadesini kullandı.

Xi, 13. Ulusal Halk Meclisi 5. Toplantısı’na katılan İç Moğolistan heyetinin oturumunda bu ifadeyi dile getirdi.

Xi Jinping tarafından ortaya koyulan “beş olmazsa olmaz” kavramı şöyle:

Partinin liderliğine bağlı kalmak, Çin’e özgü sosyalizmi korumanın ve geliştirmenin tek yoludur;

Çin’e özgü sosyalizm Çin ulusunun şahlanışını gerçekleştirmenin tek yoludur;

Dayanışma içinde mücadele, halkın büyük tarihi başarılar elde etmesinin tek yoludur;

Yeni kalkınma anlayışını uygulamak, yeni dönemde Çin’in büyüyerek güçlenmesinin tek yoludur;

Partiyi kapsamlı ve sıkı bir şekilde yönetmek, partinin canlılığını korumasının ve yeni zorlukları aşmasının tek yoludur.

Yabancı uzmanlar, Xi Jinping'in, yeni dönemde Çin'in "başarı şifrelerini" ortaya koyan "beş olmazsa olmaz" teorisinin, Çin'in yüksek kaliteli kalkınmayı sağlayan istikametini belirlediğini ve dünya ülkelerinin gelişimi için önemli bir ilham kaynağı ortaya koyduğunu belirtiyor.

Almanya Berlin Prussian Derneği Onursal Başkanı Volker Tschapke, ÇKP’nin liderliğinde Çin halkının gözle görülür başarılar elde ettiğini ifade etti. Volker Tschapke, bunun ancak ÇKP’nin liderliğinde ve Çin’e özgü sosyalizm yolunun izlendiği halde gerçekleştirildiğine işaret etti.

Suudi Arabistanlı Çin uzmanı Abdullah Aziz Sabani, tarih ve gerçeklerin Çin’e özgü sosyalizmin Çin’in kalkınmasını gerçekleştiren tek yol olduğunu kanıtladığını kaydetti. Çin’e özgü sosyalizm yolunda ilerleyen Çin’in büyük başarı kaydettiğini ifade eden Sabani, daha fazla ülkenin kendi ulusal duruma uygun olan bir kalkınma yolu seçmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyledi.

Sırbistan Uluslararası Siyasal ve Ekonomi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ivona Ladjevac, Çin halkı ile sıkı temaslarda bulunan ÇKP’nin liderliğinde Çinlilerin büyük başarı elde ettiğini kaydetti. Çin’in refah yolunda ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen Ivona Ladjevac, Çin’in kalkınma kavramının dünyaya örnek sunduğunu belirtti.

Kenya’dan uluslararası ilişkiler uzmanı Cavins Adhill ise, bu yılki “İki Toplantı”da (Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın yıllık toplantları) Çin hükümetinin yeni kalkınma hedeflerini belirlediğini söyledi. Adhill, “Bu hedeflere ulaşmak için, halk dayanışma içinde çalışmalı” dedi.

Öte yandan, Küba Uluslararası Siyaset Araştırma Merkezi’nden araştırmacı Eduardo Regalado, dışa açılma boyutunu sürekli olarak genişleten Çin’in, “Kuşak ve Yol” girişimini kaliteli şekilde ilerleterek diğer ülkelerle kalkınma fırsatını paylaştığını ifade etti. Regalado, dolayısıyla Çin’in yeni kalkınma kavramımın dünya için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. CMG 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER