Ankara
17:05

TR | CH | EN   
Pekin
22:05


Çin´de konut fiyatlarında büyük artış beklenmiyor

Çin´de konut fiyatlarında büyük artış beklenmiyor

05.05.2015 CRI Türkiye - Çin hükümeti, mart ayı sonunda emlakçılık piyasasını canlandırmak için bir dizi yeni tedbir aldı. Konut alımında peşinat oranının azaltılması ve kredi desteğinin artırılması gibi tedbirlerle vatandaşların konut ihtiyacının karşılanmasına büyük destek verildi.

Bununla beraber, Çin'in orta büyüklükteki kentlerinde ev fiyatlarında büyük değişiklik görülmedi. Emlakçılık sektöründen uzmanlar, konut satışlarının yükseliş eğilimine dönmesiyle büyük kentlerdeki ev fiyatlarında artış görülebileceğini, ancak ani bir yükseliş beklenmediğini belirtiyor.

Yeni konut satışında mart ayına göre yüzde 40 artış

Başkent Beijing'de ikinci el ev satan emlakçıların işlerinin son günlerde çok yoğun olduğu söylenebilir. Shijingshan semtinde yer alan bir emlak şirketinde çalışan bir personel, Çin Uluslararası Radyosu muhabirine şunları söyledi:

"Mayıs ayının ilk üç gününde her gün yaklaşık üç daire sattık. Bu miktar çok sayılır. Bazı ev sahipleri de satmak istedikleri evlerin fiyatlarını yükseltti."

Nisan ayının başından beri, hükümetin aldığı yeni tedbirlerin etkisiyle Beijing, Shanghai ve Guangzhou gibi metropollerdeki konut fiyatlarında yükseliş görüldü. Özellikle başkentte emlakçılık sektörü, geçen yılki durgun hâlinden kurtulmuş görünüyor.

Çin'in ünlü emlak şirketlerinden "5i5j"nin direktör yardımcısı Hu Jinghui, nisan ayında Beijing'de 17 bin 100 ikinci el daire satıldığını, bu sayının son 25 aydaki rekor düzey olduğunu söyledi.

Bunun yanı sıra, yeni konutların satışlarının mart ayına göre yüzde 40 oranında arttığını, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 50 oranında yükseldiğini kaydeden Hu, sözlerine şöyle devam etti:

"Eskiden, evini satmak isteyenler, mülk sahibi olduktan en az beş yıl sonra gelir vergisi muafiyetinden faydalanabiliyordu. Hükümetin aldığı yeni tedbirler sonrasında ise bu süre iki yıla düşürüldü. Böylece, konut satın alırken verilmesi gereken peşinat da azaltıldı. Ayrıca, geçen yıl Beijing'de ikinci el daire satışı 2013 yılına göre 50 bin azaldı. Bu yıl satışlarda artış görülmesi doğal bir durum."

Peşinat oranları geriliyor

Emlak sektöründeki canlanma kamuoyunun da büyük ilgisini çekti. Shenzhen ve Shanghai gibi büyük kentlerdeki yeni konutların bir gün içinde tamamen satıldığı gibi bazı iddialar ortaya atıldı. Bu durum da ev satın almak isteyen kişilerde de endişe uyandırdı. Ancak dikkatle araştırıldığında, bu durumların aslında reklam amacı taşıdığı, gerçeği tam anlamıyla yansıtmadığı görüldü. Zira, yeni konutların sayısı nispeten az sayılır. Şu an henüz satışına başlanmayan "stoktaki" konutların sayısı halen yüksek. Bu nedenle, büyük kentlerde konut fiyatları yükselmedi.

Çin'de ikinci ev satın alanların, eskiden yüzde 60'ın üzerinde peşinat ödemeleri gerekiyordu. Hükümetin yeni tedbirleriyle bu oranın yüzde 40'a düşmesi bekleniyor.

Ancak, muhabirimizin ülkenin önde gelen bankalarının yetkililerinden aldığı bilgilere göre, bu tedbirler dikkatle ve şu an için yavaş bir şekilde uygulanıyor. Bir banka personeli, bu konudaki görüşlerini mikrofonlarımıza şu sözlerle aktardı:

"Çin'in büyük bankalarından ICBC, ikinci ev alımında peşinat oranını yüzde 40'a değil, yalnızca yüzde 50'ye düşürdü."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER