Ankara
13:38

TR | CH | EN   
Pekin
18:38


Çin, komşu ülkelerle gittikçe daha sıkı kader ortaklığını oluşturuyor..

“İyi komşu, altınla bile değiştirilmez”, “yakın komşular, uzak akrabalardan daha çok yardımcı olur” gibi iyi komşuluk ilişkilerini tarif eden bu atasözleri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in komşuluk diplomasisini açıkladığı sözlerde sık sık duyuluyor.

Xi Jinping Nisan 2013’te, Çin Cumhurbaşkanlığı görevine geçmesinden sonra ev sahipliği yaptığı ilk diplomatik faaliyet olan Boao Asya Forumu Yıllık Toplantısı’nda bölgesel işbirliği fikrini ileri sürmüştü. Xi, aynı yılın Ekim ayında Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin komşuluk diplomasisi çalışmalarının görüşüldüğü bir toplantısında, komşuluk diplomasisinin Çin için son derece büyük stratejik önem taşıdığına işaret etmişti.

2013 itibarıyla Çin, “iyi komşuluk” diplomatik düşüncesi önderliğinde, komşu ülkelerle ilişkileri geliştirerek, her geçen gün daha sıkı bir kader ortaklığını oluşturmaktadır.

Örneğin, şu an dünyadaki birçok ülkenin desteğini kazanan Kuşak ve Yol inisiyatifini, Xi Jinping 2013 yılında Kazakistan ve Endonezya’yı ziyaret ederken ileri sürmüştü. Boao Asya Forumu 2015 Yıllık Toplantısı’nda Xi Jinping, söz konusu inisiyatifin, Çin’in ve güzergahtaki ülkelerin gelişme taleplerine uygun olduğu gibi, ilgili bütün tarafların ortak çıkarlarına ve bölgesel ile küresel işbirliği akımına uyduğunu söyledi.

Mayıs 2019’da, 47 Asya ülkesinden 2 binden fazla konuk Asya Medeniyetleri Diyalog Konferansı için Beijing’de bir araya geldi. Xi, konferansın açılış töreninde yaptığı konuşmada, coğrafi bakımdan birbirine bağlı olan Asya ülkelerinin benzer tarihi geçmişe ve aynı rüyaya sahip olduğunu, Asya halklarının güzel yaşama yönelik hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Kasım 2021’de Xi Jinping, Çin-ASEAN diyalog ilişkisinin 30. yıldönümü için video konferans yoluyla düzenlenen zirveye katıldı. Konferansta Çin ve ASEAN arasında kapsamlı stratejik ortaklığın kurulduğu resmen açıklandı. Xi, konferansta yaptığı konuşmada, Çin ve ASEAN’nın iyi komşuluk ve işbirliğine dayalı ortak kazanç şeklindeki aydınlık yolu izleyerek, gittikçe sıkı olan kader ortaklığını oluşturacaklarını ifade etti. Xi ayrıca, Çin ve ASEAN’nın bölgedeki barışı inşa eden ve savunan önemli güç olması gerektiğini dile getirdi.

Çin’in ev sahipliğinde 31 Mart’ta, 3. Afganistan’a Komşu Ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirildi. Xi Jinping, toplantıya gönderdiği mesajda, iyi komşuluğun önemini bir kez daha vurguladı. Xi, Afganistan’a komşu ülkelerin eşgüdüm ve işbirliğiyle, Afgan halkının güzel geleceği yaratma çabalarını desteklemesi gerektiğinin altını çizdi.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER