Ankara
02:55

TR | CH | EN   
Pekin
07:55


Xinjiang’da iki milli parkın inşası onaylandı.

Çin’in ılıman kuşakta çöl ekosisteminin tipik bir örneği olan Kalamaylı bölgesinde, yabani Przewalskili atı ve Moğol yabani eşeği gibi yabani hayvanlar yoğun olarak yaşıyor.
Çin’in orta ve düşük enlemlerdeki en çok buz tabakasına sahip alanlarından biri olan Kunlun Dağı bölgesi, Çin’deki yayla çölü ve soğuk otlak ekosisteminin tipik bir temsilcisidir.
Kalamaylı Milli Parkı ve Kunlun Dağı Milli Parkı’nın inşa edilmesi, ekosistemin orjinalliğinin, bütünlüğünün ve biyolojik çeşitliliğinin korunması ve ulusal ekolojik güvenliğin sağlanması için büyük önem taşıyor.
2020’de Xinjiang’da 2035 yılına kadar esasını milli parkların oluşturduğu doğal koruma sisteminin tesis edilmesine dair belge yayınlandı.
2015 yılında Çin’de, milli park sisteminin deneme inşası başlatılırken, ilk grupta Sanjiangyuan Milli Parkı, Panda Milli Parkı, Kuzeydoğu Kaplan ve Leopar Parkı, Hainan Tropikal Yağmur Ormanı Milli Parkı ve Wuyishan Milli Parkı dahil 5 milli parkın inşası onaylandı. 230 bin kilometre karelik yüzölçümüne sahip 5 milli parkta, karasal ülkelerin koruması altında bulunan yabani hayvan ve bitkilerin yüzde 30’u yaşıyor.CMG
 
1 reaction
 
 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER