Ankara
06:18

TR | CH | EN   
Pekin
11:18


Çin den sıfırlama politikası açıklaması.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in vaka sıfırlama politikasında ısrar ederek sürekli somut tedbirler alması sayesinde salgınla mücadelede önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Çin’in COVID-19 salgınıyla mücadelede uyguladığı sıfırlama politikası hakkındaki görüşlerini ve DSÖ uzmanlarının salgınla mücadele ile ekonomik ve toplumsal gelişim arasında denge kurulması gerektiği yönündeki söylemiyle ilgili Çin’in değerlendirmeleri soruldu.

Sözcü, COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana Çin hükümetinin halka ve halkın can güvenliğine öncelik vererek yurtdışından gelen vakaların ülkeye girmesini önlerken yerel vaka sayısındaki dalgalanmayı kontrol altına almaya çalıştığını dile getirdi. Vaka sıfırlama politikasında ısrar ettiklerine işaret eden sözcü, Çin hükümetinin somut tedbirler alması sayesinde salgınla mücadelede büyük ilerlemelerin kaydedildiğini belirtti.

Vaka sıfırlama politikasının hiç enfeksiyon olmaması anlamına gelmediğini vurgulayan sözcü, bu politikanın vakaların ortaya çıktığı noktalarda salgının en az maliyetle ve en kısa süre içinde kontrol altına alınarak halkın can güvenliğini ve normal yaşam ve üretim düzenini azami bir şekilde korumayı amaçladığını açıkladı. Bir örnek veren Çinli sözcü, Tianjin kentinde Ocak ayında salgının ortaya çıkmasından sonraki 4.5 saat içinde 10 milyondan fazla nükleik asit testinin yapıldığı ve kapı kapı dolaşılarak isabetli tedbirlerin alındığını hatırlattı. Çin’in çoğu bölgelerinde vatandaşların normal yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çeken sözcü, Çin’deki enfeksiyon oranı ve ölüm oranının yine dünyanın en düşük seviyesinde korunduğunu kaydetti.

Salgın nedeniyle ölüm oranının, ABD’de her 100 bin kişide 179 olduğuna değinen sözcü, Çin’deki oranın ise 0.6 seviyesinde koruduğunu hatırlattı.

Sözcü, Çinli ve ABD’li bilim insanlarının araştırdıkları yeni modellemelere göre Çin’in katı vaka sıfırlama politikasından vazgeçmesi durumunda 1 milyon 500 binden fazla kişinin COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Sözcü, “Büyük nüfuslu bir ülke olan Çin, bu konuda politikasını gevşetirse yaşlıların hayatını kaybetmesine yol açabilir. Çin’in sıfırlama politikası özellikle yaşlıları ve kronik hastalıkları olan savunmasız grupları etkili bir şekilde koruyor.” dedi.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER