Ankara
08:09

TR | CH | EN   
Pekin
13:09


”Yeni İpek Yolu´nun önemli ortaklarından biri olmak istiyoruz”

”Yeni İpek Yolu´nun önemli ortaklarından biri olmak istiyoruz”

08.05.2015 CRI Türkiye - Kazakistan'ı ziyaret eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Astana'da mevkidaşı Nursultan Nazarbayev'le bir araya geldi.

Xi öncelikle Çin hükümeti ve halkı adına yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilen Nazarbayev'i tebrik etti. İki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinde hızlı gelişme eğiliminin korunduğunu söyleyen Xi, Çin'in Kazakistan'la işbirliğini derinleştirip ikili ilişkileri ilerletmeye ve iki halka daha çok yarar getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Yeni İpek Yolu ilk kez Kazakistan'da dile getirildi

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kazakistan ziyareti ayrı bir önem de taşıyor. Xi, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı düşüncesini ilk kez Eylül 2013'te Kazakistan ziyareti sırasında ortaya koymuştu. Geçen bir yıldan fazla sürede iki ülkenin bazı alanlarda netice aldığına dikkat çeken Xi, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın, Kazakistan'ın yeni ekonomi politikasıyla bağdaşmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Xi ayrıca, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın dönem başkanı olan Çin'in, Kazakistan ve diğer ilgili ülkelerle ortak çalışmalar yürüteceğini vurguladı.

Nazarbayev'den Çin'e tam destek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Çin'le dostluk ilişkilerini güçlendirmede kararlı olduklarını kaydetti. Nazarbayev, Xi'nin ortaya koyduğu, Asya'da kader birliği inşa etme düşüncesine katıldığını, Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol önerisini desteklediğini ve bu sürecin önemli ortaklarından biri olmak istediklerini belirtti.

İki cumhurbaşkanı, Shanghai İşbirliği Örgütü ve Orta Asya'daki son gelişmeleri de ele aldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER