Ankara
01:46

TR | CH | EN   
Pekin
06:46


Çin in büyük amfibi uçağı AG600 ilk uçuşunu tamamladı..

Çin Havacılık Endüstrisi Şirketi (AVIC), Çin’in geliştirdiği AG600 büyük amfibi uçağının yeni yapılandırılmış modelinin, önceki gün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.
Çin’in güney kesiminde bulunan Zhuhai kentindeki Jinwan Havaalanı’ndan kalkan uçak, 20 dakikalık uçuşunun ardından aynı havaalanına başarıyla iniş yaptı.
İlk uçuş sırasında, sabit hızda yükselme, uçuşta hızın aşamalı düşürülmesi ve pisti pas geçme simülasyonu dâhil olmak üzere birçok test tamamlandı.
Şirket, AG600 uçağının uçuş süresinde iyi performans gösterdiğini, kontrol sisteminin iyi çalıştığını ve tüm sistemlerin istikrarlı şekilde işlediğini açıkladı.
AG600 uçağının yapılandırılmış modelinin ilk uçuşunun, büyük amfibi uçaklarının yangınla mücadele fonksiyonel modelinin geliştirilmesinde de büyük bir atılım anlamına geldiği belirtildi.
Kod adı Kunlong olan AG600, Çin’in acil durum ve kurtarma sistemindeki havacılık donanımlarının önemli bir unsurunu oluşturuyor.
Uçağın maksimum 60 ton kalkış ağırlığına ve 12 ton maksimum su taşıma kapasitesine sahip olduğu, yerli büyük yangın söndürücü uçaklar alanındaki boşluğu doldurduğu ifade edildi.ÇİN AAHABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER