Ankara
05:52

TR | CH | EN   
Pekin
10:52


Çin ve Beyaz Rusya´dan işbirliği vurgusu

Çin ve Beyaz Rusya´dan işbirliği vurgusu

11.05.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, özel uçakla dün Minsk kentine vararak Beyaz Rusya'daki resmi ziyaretine başladı. Xi Jinping bu ülkeden önce Rusya'da İkinci Dünya Savaşı zafer etkinlikleri kapsamında düzenlenen askeri geçit törenine katılmıştı.

Xi Jinping Beyaz Rusya'da Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ile görüşme yaptı. İki lider, çeşitli alanlardaki işbirliğini yoğunlaştıracaklarını, böylece aralarındaki kapsamlı stratejik ortaklığın güçlendirilmesi adına yeni bir sayfa açılacağını vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mart 2010'da Çin'in Cumhurbaşkan Yardımcısı sıfatıyla Beyaz Rusya'ya resmi bir ziyaret yapmıştı. Xi ziyaret vesilesiyle Lukaşenko ile etraflı ve uzun bir görüşme gerçekleştirmişti. İşte bu görüşmeyi bugün iki lider de net bir şekilde hatırlıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping o dönem yaptığı ziyaret konusunda şunları kaydetti: (SES-1)

"Beş yıl önce davetiniz üzerine Beyaz Rusya'da gerçekleştirdiğim resmi ziyareti bugünlerde bile hatırladığımda memnuniyet duyuyorum. Kısa sürmesine rağmen o ziyaret esnasında gözlemlediğim Beyaz Rusya'nın istikrarlı gelişimi, bende derin izlenimler bırakmıştı. "

Xi Jinping'in o dönemdeki ziyaretinin ardından, Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko da 2013 yılında Çin'e resmi ziyarette bulunmuştu. O ziyaret süresince, iki ülkede, kapsamlı stratejik ortaklık kurulacağı açıklanmıştı. Bu gelişmeyle Çin-Beyaz Rusya ilişkileri yeni bir döneme girdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in son Beyaz Rusya ziyareti ise 14 yıl aradan sonra bir Çin Cumhurbaşkanı'nın Beyaz Rusya'ya yaptığı ilk ziyaret niteliğinde.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün yaptığı konuşmada, iki ülkenin bu ziyaretten etkili şekilde faydalanarak, iki ülke arasındaki verimli siyasi ilişkileri daha çok gerçekçi iş birliğine dönüştürmesi gerektiğini vurguladı. Resmi görüşmenin ardından Xi Jinping, Lukaşeko ile birlikte basın karşısına çıktı. Xi Jinping ortak basın toplantısında şöyle konuştu: (SES-2)

"Çin-Beyaz Rusya Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nı imzalamakla stratejik ortaklık geliştirme konusundaki siyasi kararlılığımızı yasal olarak kesinleştirdik. Bunun yanı sıra, Çin-Beyaz Rusya stratejik ortaklığını güçlendirmeyi öngören ortak bildiri de imzaladık. Bu bildiri, önümüzdeki dönemde ilişkilerimizin gidişatına ışık tutuyor. İki ülke, kendi temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirine daha kararlı bir destek sağlayacak. "

Xi Jinping son ziyaretinde, iki ülkenin, gelişme stratejileri konusunda kaynaşmayı güçlendireceğini açıkladı. Buna göre iki ülke, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın kurulması için ortak çaba harcayacak ve Çin-Beyaz Rusya Organize Sanayi Bölgesi'nin inşasına öncelik verecek. Bu bölge, Çin'in yabancı ülkelerde inşa ettiği en büyük sanayi parkı konumunda. 60 kilometrelik bir alanı kapsayan bu parkın temeli atılmış ve inşası resmen başlatılmış durumda.

Xi'nin son ziyareti süresince, iki ülke arasında Çin-Beyaz Rusya Sanayi Parkı'na ilişkin stratejik işbirliği anlaşması imzalandı. Buna göre Çin, kapasiteleri yüksek olan Çin imâlatçılarıyla ileri teknoloji şirketlerinin bu parka yatırım yapmalarına destek verecek. Beyaz Rusya tarafı ise bu işletmelere daha fazla kolaylık ve öncelik politikası uygulayacak. Böylece bu işletmelerin iş yapmalarına elverişli bir ortam oluşturulacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu konuda şunları kaydetti: (SES-3)

"Cumhurbaşkanı Lukaşenko, sanayi parkının inşasına büyük önem verdi ve güçlü destek sağladı. Hatta bu projeye 'Dev Taş' adını verdi. Bu proje, Çin-Beyaz Rusya işbirliğiyle İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nı temsil eden proje olarak kabul ediliyor. Bu projenin Avrasya bölgesinin gelişmesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum."

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülkenin kazan-kazan ilkesi doğrultusunda toplu konut, altyapı inşası, yatırım, elektrik ve çağdaş sanayileşme gibi konularda iş birliğini güçlendireceğini açıkladı. İki ülkenin İpek Yolu Ekonomik Kuşağı kapsamında Beyaz Rusya'da lojistik, ulaştırma ve haberleşme projelerini hızlandıracağı belirtildi. Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko, bu konuda şunları kaydetti: (SES-4)

"Beyaz Rusya, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı önerisinin hayata geçirilmesi konusunda önemli bir ülke konumunda. Biz, Cumhurbaşkan Xi'nin ileri sürdüğü bu önerinin küresel mahiyette olduğunu düşünüyoruz. Aslında bu öneri sadece bir ekonomik proje olmakla sınırlı kalmıyor, aynı zamanda dünya çapında hızlandırılması gereken kapsamlı bir çalışma. Proje, Avrasya bölgesinin hatta tüm dünyanın gelişmesi ve istikrarı için büyük önem taşıyor. "

Xi Jinping'in son Beyaz Rusya ziyareti, faşistlere karşı küresel zaferin 70. yıldönümünün kutlandığı bir dönemde gerçekleştiriliyor. Faşistlere karşı hep zafer kazanan ülke olan Çin ve Beyaz Rusya, Xi'nin son ziyareti vesilesiyle İkinci Dünya Savaşı'nın gerçek yüzünü gizleme çabalarını sert bir dille kınadı. İki ülke, diğer ülkelerle birlikte, ortak inşa, ortak paylaşım, ortak kazanç ve ortak korumaya dayalı yeni güvenlik düşüncesinden hareket edeceklerini, böylece dünya siyasi düzeninin daha sağlıklı hale getirilmesi için ortak çaba harcayacaklarını açıkladı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER