Ankara
08:09

TR | CH | EN   
Pekin
13:09


Çin yeni enerjili araç üretimi ve satışında son yedi yıldır dünya birincisi..

Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin’in yeni enerjili araç üretimi ve satışında art arda yedi yıldır dünyanın birinci sırasında olduğu  bildirildi.

Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, bugün düzenlenen basın toplantısında, son on yıldan beri üst düzeyli tasarım ve inovasyona dayalı kalkınmanın güçlendirilmesiyle yeni enerjili araç endüstrisinin sürekli bir şekilde gelişerek küresel otomobil endüstrisinin dönüşümü ve yükselişine öncülük eden önemli bir güç haline geldiğine dikkat çekti.

Xin Guobin, üretim ve satış ölçeği açısından, yeni enerjili araçların kümülatif satışının 2012 sonundaki 20 bin adetten bu yılın mayıs sonundaki 11 milyon 80 bine yükseldiğini, 2015’ten bu yana Çin’in yeni enerjili araç üretimi ve satışında art arda yedi yıldır dünya birinciliğini korumakta olduğunu da açıkladı.

Teknik seviyesi açısından, endüstri işletmeleri ileriye dönük gelişmeye dayalı temel kontrol teknolojisine sahip, pil hücrelerinin enerji yoğunluğu 2012’ye kıyasla 1,3 kat arttı ve fiyatı ise yüzde 80 düştü.

Markalar açısından 2021’de dünyanın en çok satan on yeni enerjili aracından altısı Çin markasıdır.

Destekleyici çevre açısından, geçen yıl sonu itibarıyla Çin’de toplam 2 milyon 617 bin şarj noktası ve bin 2 yüz 98 şarj ve pil değiştirme istasyonu kurularak dünyanın en büyük şarj ve pil değiştirme ağı oluşturuldu.ÇİN AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER