Ankara
02:25

TR | CH | EN   
Pekin
07:25


Çin in ilk ticari uzay aracı fırlatma sahası inşası başladı..

Hainan Ticari Uzay Aracı Fırlatma Sahası projesinin temel atma töreni dün Hainan eyaletinin Wenchang kentinde gerçekleşti. Bu, Çin’de inşa edilen ilk ticari uzay fırlatma sahasıdır. Saha, Hainan Uluslararası Ticari Uzay Fırlatma Şirketi tarafından inşa edilecek.

Hainan Eyaleti Valisi Feng Fei, yaptığı konuşmada, ticari fırlatma sahasının Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın inşasında büyük bir proje olduğunu kaydetti. Feng Fei, dünya ticari uzaycılık gelişiminin ön sıralarını hedefleyeceklerini, roket zinciri, uydu zinciri ve veri zinciri endüstriyel ekosisteminin inşasını hızlandıracaklarını ve Wenchang’ı birinci sınıf bir uluslararası uzaycılık şehri olarak inşa edeceklerini ifade etti.

Alınan bilgiye göre, Hainan Ticari Uzay Aracı Fırlatma Sahası, şu anda Çin’deki tek ticari uzay fırlatma sahası durumunda. Çin’in sivil ve ticari uzay fırlatma kabiliyetini daha da geliştirmek için dünya çapında birinci sınıf ve pazar odaklı bir uzay aracı fırlatma sahası sisteminin kurulması hedefleniyor.ÇİN AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER