Ankara
07:53

TR | CH | EN   
Pekin
12:53


Xinjiang: Kuşak ve Yol üzerindeki bir merkez..

Çin’in batı sınırında bulunan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, stratejik konumu nedeniyle ülkenin Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa’ya açılan köprüsü hâline geldi.
Çin’in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” inisiyatifi, İpek Yolu güzergâhı üzerindeki ülkeleri birbirine bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı oluşturulmasını hedefliyor.
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 12-15 Temmuz’da yaptığı Xinjiang ziyareti sırasında farklı etnik grupların bir arada yaşadıkları bölgeyi “Kuşak ve Yol” iş birliği için bir merkez olarak nitelendirdi.
 
Xi, 12 Temmuz’da Urumçi Uluslararası Kara Limanı Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Xi, dışa açılma politikasının yerine getirilmesi ve batı bölgelerin kalkınmasının teşvik edilmesiyle Xinjiang’ın ücra bir yerden dışa açılmanın ön saflarındaki bir bölgeye dönüştüğünü vurguladı.
Xi, Xinjiang’ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın çekirdek bölgesi olarak inşasının ilerletilmesi ve bölgenin dışa açılma stratejisini ülkenin batı bölgelerinin kalkındırılması planına dâhil edilmesi gerektiğini belirtti.
Xi, Urumçi Uluslararası Kara Limanı Bölgesi’nde sınır ötesi ticaret için Çin-Avrupa Demir yolu Ekspresi (Urumçi) ve önemli sınır kapılarından Alashankou Sınır Kapısı ve Korgas Sınır Kapısı ile ilgili çalışmaları da inceledi.
Urumçi Uluslararası Kara Limanı Bölgesi’nde 2016 yılında Çin-Avrupa yük treni seferleri düzenlenmeye başladı. Geride bırakılan sürede, bölgeden geçen tren sayısı sürekli artıyor.
2020 yılında Covid-19 pandemisine rağmen Korgas Sınır Kapısı’ndan giriş ve çıkış yapan Çin-Avrupa yük trenlerinin sayısı 2019 yılına kıyasla yüzde 43 oranında artarak 4 bin 720’yi geçti.
Xi Jinping, limanda yaptığı konuşmada, açık ekonomi için sistemde inovasyon yapılması, dışa açılma koridorlarının genişletilmesi, iç ve uluslararası piyasaların ve kaynakların daha iyi şekilde kullanılması ve yeni kalkınma modeline geçilmesi gerektiğini vurguladı.ÇİN AAHABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER