Ankara
21:19

TR | CH | EN   
Pekin
02:19


Çin İstanbul Başkonsolosluğundan Taiwan açıklaması..

ÇİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (ABD) TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI NANCY PELOSİ’NİN ÇİN’İN TAİWAN ADASINI ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ. BAŞKONSOLOSLUK AÇIKLAMASINDA, “ATEŞLE OYNAMAK GİBİ OLAN BU HAMLELER SON DERECE TEHLİKELİDİR. ATEŞLE OYNAYANLAR KENDİLERİNİ YAKACAKLARDIR.” İFADELERİ KULLANILDI.
 
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin, Taiwan ziyareti hakkında Çin İstanbul Başkonsolosluğundan açıklama yapıldı. Açıklamada, “Çin gelişmeleri yakından takip ediyor. Bugün Çin Halk Kurtuluş Ordusu Taiwan yakınlarında bir dizi askeri operasyon düzenliyor. Aynı zamanda Çin’in Ticaret Bakanlığı Taiwan’daki bazı şirketlere karşı önlemler almıştır. Taiwan’daki bazı vakıf ve şirketlere de yaptırım uygulanmıştır.” denildi.
Açıklamada Türkiye ile ilgili olarak, 'Çin’in dost ülkesi olan Türkiye, öteden beri ‘Tek Çin’ ilkesini izliyor, ve Çin tarafı bunu takdirle karşılıyor. Türk tarafı ile esas hassasiyetlerimizi ilgilendiren konularda karşılıklı desteklerimizi kararlı bir şekilde sürdürmeye hazırız.' ifadeleri kullanıldı.
“ABD TAIWAN’I KULLANIYOR”
Çin İstanbul Başkonsolosluğudan Başkonsolos Vekili Wang Fei'nin Taiwan konusundaki basın açıklaması şöyle:
'ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 2 Ağustos'ta Çin'in güçlü itirazlarını ve ciddi uyarılarını göz ardı ederek Çin'in Taiwan bölgesini ziyaret etti. Bu, ‘Tek Çin' ilkesi ile Çin ve ABD arasındaki Üç Ortak Bildiri hükümlerinin ciddi bir ihlalidir. Bu, Çin ile ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde büyük bir etki yapıyor, Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor. Bu ihlal, Taiwan Boğazı'ndaki barış ile istikrarı ciddi şekilde baltalıyor ve ‘Taiwan'ın bağımsızlığını' isteyen ayrılıkçı güçlere ciddi şekilde yanlış bir sinyal gönderiyor. Çin bu duruma kesinlikle karşı çıkıyor ve sert bir şekilde kınıyor. Ciddi diplomatik girişimlerde bulunan Çin, ABD'yi güçlü bir şekilde protesto ediyor.
‘Tek Çin' ilkesi, uluslararası toplumun evrensel bir mutabakatıdır ve uluslararası ilişkilerde temel bir normdur. 1979'da ABD, Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına İlişkin Çin-ABD Ortak Bildirisi'nde açık bir taahhütte bulundu: ‘ABD, Çin Halk Cumhuriyeti Hükümetini Çin'in tek yasal hükümeti olarak tanır. Bu bağlamda, Birleşik Devletler halkı, Taiwan halkıyla kültürel, ticari ve diğer gayriresmi ilişkileri sürdürecektir.' Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, ABD Kongresi'nin görevdeki lideri olduğundan, onun Taiwan'a yaptığı ziyaret ve Taiwan'daki faaliyetleri, hangi biçimde ve ne sebeple olursa olsun, ABD'nin Taiwan ile resmi ilişkilerini geliştirmek için büyük bir siyasi provokasyondur. Çin bunu kesinlikle kabul etmiyor ve Çin halkı bunu kesinlikle reddediyor.
Taiwan sorunu, Çin-ABD ilişkilerinin tam kalbinde yer alan en önemli ve en hassas konudur. Taiwan Boğazı yeni bir gerilim ve çetin zorluklarla karşı karşıyadır ve bunun temel nedeni, Taiwan makamları ve ABD'nin statükoyu değiştirmek için tekrarlanan hamleleridir. Taiwan makamları, bağımsızlık ajandaları için ABD desteği aramaya devam ediyor. 1992 Konsensüsü'nü tanımayı reddediyorlar, ‘Çinlilikten arındırma'yı ilerletmek ve ‘kademeli bağımsızlığı' teşvik etmek için her şeyi yapıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri, kendi adına, Çin'i kontrol altına almak için Taiwan'ı kullanmaya çalışıyor. ABD, Tek Çin ilkesini sürekli olarak çarpıtıyor, belirsizleştiriyor ve içini boşaltıyor, Taiwan ile resmi ilişkilerini hızlandırıyor ve ‘Taiwan'ın bağımsızlığı' ayrılıkçı faaliyetlerini cesaretlendiriyor. Ateşle oynamak gibi olan bu hamleler son derece tehlikelidir. Ateşle oynayanlar kendilerini yakacaklardır.
Çin, ABD Başkanı'nın ziyaretine yanıt olarak egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm önlemleri kesinlikle alacaktır. Bundan doğan tüm sonuçlar ABD tarafı ve ‘Taiwan bağımsızlığı' ayrılıkçı güçleri tarafından üstlenilmelidir.Hiçbir ülke, hiçbir güç ve hiçbir birey, Çin Hükümetinin ve halkının devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma, ulusal yeniden birleşme ve gençleşmeyi sağlama konusundaki kararlılığını, güçlü iradesini ve büyük kabiliyetini asla yanlış anlamamalıdır.
2 Ağustos gecesinden itibaren, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Taiwan Adası çevresinde bir dizi ortak askeri operasyon başlattı. Söz konusu operasyon, ABD ve Taiwan yönetiminin Taiwan sorunu doğrultusunda yaptığı tehlikeli davranışlara yönelik alınan gerekli tedbirdir. Taiwan’ı ziyaret edenler ve Taiwan’daki ayrılıkçılara ciddi bir şekilde, Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak için bütün provokasyonlara karşılık vermeye yeterince özgüvene ve yeteneğe sahip olduğunu ilan ediyoruz.
Çin ve Amerika Birleşik Devletleri iki büyük ülkedir. Birbirleriyle başa çıkmalarının doğru yolu, yalnızca karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama, karşı karşıya gelmeme ve kazan-kazan iş birliğinde yatmaktadır. Taiwan sorunu tamamen Çin'in bir iç meselesidi. Çin, ABD'yi ‘Taiwan kartını' oynamayı bırakmaya şiddetle çağırıyor. ABD, Taiwan'ın ve Çin’in içişlerine karışmayı, ‘Taiwan'ın bağımsızlığı' ayrılıkçı güçlerini herhangi bir biçimde desteklemeyi ve bunlara göz yummayı bırakmalı. ABD, Taiwan sorununda bir şey söyleyip bunun tersini yapma eylemlerini bırakmalı. ‘Tek Çin' ilkesini çarpıtmaktan, karartmaktan ve içini boşaltmaktan vazgeçmeli. ABD, ‘Tek Çin' ilkesine ve Üç Ortak Bildirisi hükümlerine uymak için güvenilir adımlar atmalı, yanlış ve tehlikeli bir yolda daha fazla ilerlememelidir.
Çin’in dost ülkesi olan Türkiye, öteden beri ‘Tek Çin’ ilkesini izliyor, ve Çin tarafı bunu takdirle karşılıyor. Türk tarafı ile esas hassasiyetlerimizi ilgilendiren konularda karşılıklı desteklerimizi kararlı bir şekilde sürdürmeye hazırız.'ÇİN MANŞET
 
 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER