Ankara
13:32

TR | CH | EN   
Pekin
18:32


Kuşak ve Yol Finans İş Birliği Forumu İstanbul’da yapıldı..

Kuşak ve Yol Finans İş Birliği Forumu dün İstanbul’da düzenlendi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcısı Necip Fazıl Kaymak forumda yaptığı konuşmada, tarihte Türkiye’nin de İpek Yolu’ndaki önemli bir durak olduğunu, bugün yeniden canlanmış bu yolun artık dünyadaki yüzden fazla ülke ve uluslararası örgüt tarafından olumlu karşılanan ve desteklenen önemli bir kalkınma planı haline geldiğini dile getirdi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nden Müsteşar Liu Yuhua, Çin ve Türkiye’nin ulaşım, elektrik ve telekomünikasyon gibi geleneksel alanlar temelinde, finans, ilaç, yeni enerji ve dijital ekonomi gibi yeni yükselen alanlardaki işbirliğini sürekli genişleterek, iki ülke halkına somut faydalar getirdiğine işaret etti.

İstanbul Çinli İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkanı ve ICBC Türkiye Genel Müdürü Gao Xiangyang, Kuşak ve Yol’un, Türkiye kalkınmasının somut taleplerine uygun bir girişim olduğunu belirterek, Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Afrika’yı bağlayan jeopolitik avantaja sahip olduğunu hatırlattı. Gao, Çin ve Türkiye’nin üçüncü taraf piyasalarda yapacakları işbirliğinde de büyük potansiyel bulunduğuna dikkat çekti.

Foruma Çin ve Türkiye’nin siyasi, ticari ve akademik çevrelerinden şahsiyetler ile finansal kuruluşlarından temsilciler dahil yüzden fazla kişi katıldı.ÇİN AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER