Ankara
01:57

TR | CH | EN   
Pekin
06:57


Kuraklık krizi: Çin in en büyük gölü 3 bin kilometrekare küçüldü.

Uzun süren aşırı sıcaklıktan dolayı, Çin’in en büyük tatlı su gölü Poyang Gölü’nün su seviyesi geçen yılların ortalamasına göre 6 metreden fazla düştü, 803 kilometrekare olarak tespit edilen yüzölçümü geçen yıla göre 2097 kilometrekare azaldı. Gölün en büyük yüzölçümü 3800 kilometrekareydi.

Poyang Gölü’nün bulunduğu Jiangxi eyaleti ve Çin’in güney kesiminde yer alan diğer bölgeler, aşırıcı sıcaklıktan etkileniyor. Yangtze Nehri havzasındaki 6 eyalet ve kentteki kuraklık, 821 hektar tarlayı etkiliyor.

Sadece adı geçen bölgeler değil, Çin’in güney kesiminde ve kuzeydeki bazı bölgelerde aşırı sıcaklıkla boğuşuyor. Çin Meteoroloji İdaresi tarafından dün açıklanan verilere göre, Çin’deki aşırı sıcaklık boyutu, 1961 yılında meteoroloji kayıtlarının oluşturulmasından bu yana en ciddi seviyeye ulaştı. Uzmanlar, ülkede 60 günden uzun süredir görülen aşırı sıcaklığın uzun sürmesi, geniş alanı etkilemesi, aşırı durumun görülmesi gibi özellikler görüldüğünü belirtti. Birçok noktadaki sıcaklık 45’e yaklaştı, Jiangsu gibi bölgelerdeki aşırı sıcak günlerin sayısı 30’u aştı, bu sıcaklığın daha 10 gün sürmesi bekleniyor.

Yangtze Nehri havzasındaki durumun hafifletilmesi için yukarı kesimdeki barajlardan su stokunun aşağı kesime tedarik edilmesi başlatıldı. Toplam 1,48 milyar metreküp su sağlanacağı bildirildi. Bundan önce de 5,3 milyar metrekare su sağlandı.

Ayrıca farklı bölgelerde yerel yönetimler çiftçilere gerekli teçhizatları sağladı ve suni yağmur yöntemine başvurdu.ÇİN AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER