Ankara
09:02

TR | CH | EN   
Pekin
14:02


İTU´nun kuruluşunun 150. yıldönümü kutlandı

İTU´nun kuruluşunun 150. yıldönümü kutlandı

18.05.2015 CRI Türkiye - 17 Mayıs günü, 1865'te Paris'te kurulan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (İTU) 150. doğum gününü kutlamak amacıyla Cenevre'de uluslararası bir etkinlik düzenlendi.

Uluslararası Telgraf Sözleşmesi'nin imzalanmasını anma günü olarak da kutlanan 17 Mayıs'ta gerçekleşen etkinliğe 100 ülkenin İsviçre'deki temsilcileri katıldı. İTU Genel Sekreteri Zhao Houlin de etkinlikte bir konuşma yaptı.

Telekomünikasyonun gelişmesi, yaşam standartlarını yükseltti

1865 yılından bu yana İTU, telekomünikasyon alanında inovasyon liderliği konumuna sahip. Telgrafın ortaya çıkmasından uydu, cep telefonu ve internet ile özdeşleşen modern dünyaya kadar, telekomünikasyonun geliştiği bu 150 yıl, insanoğlunun yaşam standartlarının yükseltilmesinde son derece büyük önem taşıyor.

İnsanlar arasında haberleşme hızı artarken haberleşme yöntemleri de çeşitleniyor. Telekomünikasyonda gelişmenin, insanoğlunun hayati koşullarının gelişmesine büyük katkı yaptığını, gelecekte de dünya halkının yaşamını etkilemeye devam edeceğini belirten Zhao Houlin, şöyle konuştu:

"Haberleşme ve telekomünikasyon teknolojilerinde inovasyon, insan hayatının iyileşmesine büyük katkılar yaptı ve gelecekte daha büyük katkılar sağlamaya devam ederek halkın yaşam koşullarını iyileştirecek ve toplumun kalkınmasını hızlandıracak. Bu alanda elde edilecek başarılar konusunda büyük beklentilerimiz var. Geride bırakılan 150 yılı kutlarken gelecek 150 yıla da umutla bakıyoruz."

2015'te inovasyonla ilerleme sağlanacak

İTU'nun gelişmesinde, çeşitli ülkelerin hükümetleri, özel şirketler ve diğer ilgili taraflar arasında işbirliğinin güçlendiği bir süreç öne çıkıyor. Birlik, sürekli güncel teknolojiler ortaya koyma planlarıyla insanlığa yarar sağlamayı hedefliyor. Zhao Houlin, 2015 yılının bütün birlik üyeleri için yenilikçi fikirlerle ilerleme kaydedilecek bir yıl olacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Burada toplanma fırsatından istifade, bütün üyelere inovasyona önem verme çağrısı yapmak istiyorum. Bizim inovasyon fikrimizi sadece sınır ötesindeki büyük şirketler değil, aynı zamanda orta ve küçük ölçekli şirketler de gerçekleştirebilecek. Dünyanın her köşesinde büyük bir inovasyon potansiyeli var. Tüm ülkelerin hükümetlerinden bu alandaki teşvikleri arttırmalarını da istiyoruz. Dünyanın bütün bölgeleri ve halklarının modern telekomünikasyonun getirdiği kolaylıklardan yararlanmasını sağlamak için yapacağımız çok şey var."

Dünkü etkinlikte İTU kurucu ülkeleri ve uzun vadede birliğe katkıda bulunan sektör üyeleri ödüllendirildi. İzleyicilerle telekomünikasyon teknolojilerinin kullanımı hakkında soru-cevap etkinliği yapıldı. Gelecekte haberleşme ve telekomünikasyon teknolojilerinin, ekonomik anlamda sürdürülebilir kalkınmadaki rolü tartışıldı.

Bunun dışında bu yılın her ayında birlik, telekomünikasyon teknolojisiyle ilgili farklı bir konuyu, farklı kuruluşlarla birlikte inceleyecek. Bu çalışmayla, telekomünikasyonun gelişmesinde inovasyonun nasıl bir itici güç olduğu kanıtlanacak.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER