Ankara
07:38

TR | CH | EN   
Pekin
12:38


Çin in hizmet ticaretinin geleceği parlak..

10. Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı bugün başlıyor.
Geçtiğimiz on yılda Çin’de hizmet ticareti hızla büyüyor. 2012 yılından bu yana Çin’de hizmet ticaretinin hacmi yıllık yüzde 6,1 oranında arttı. Aynı zamanda hizmet ticaretinin hacmi, dünya sıralamasında sekiz yıldır ikinci sırada.
Geçen sene Covid-19 salgınının yol açtığı olumsuz etkilere rağmen, Çin dünyada hizmet ticaretinde en erken artış görülen ülkelerden biri oldu.
Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Sheng Qiuping, Çin’in hizmet ticaretinin uluslararası rekabetinin arttığını kaydederek şunları söyledi:
“2021’de Çin’in hizmet ticaretinin hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,3 oranında artışla rekor kırarak 5.3 trilyon yuanı buldu. Bu yılın ilk yarısında ise Çin’in hizmet ihracat hacmi dünya sıralamasında üçüncü konumda yer aldı. Yılın ilk yarısında hizmet ticaretinde büyüme eğilimi sürdü. Bu dönemde hizmet ticaretinin hacmi yüzde 21,6 oranında yükselerek 2.9 trilyon yuana ulaştı. Bu arada hizmet ihracatı yüzde 24,6 oranında artarak 1.4 trilyon yuanı buldu.”
Geçtiğimiz yıllarda Çin’in hizmet sektörünün dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olduğuna işaret eden Bakan Yardımcısı Sheng, hizmet ticaretinin dışa açılma düzeyi sürekli genişletilirken dijitalleşme sürecinin de hızlandığını kaydetti.
Sheng, karmaşık uluslararası ortama rağmen, Çin hizmet ticaretinin gelişme temelinin sağlam olduğunu ve uzun vadede büyümeye devam edeceğini sözlerine ekledi.
Çin Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Dekanı Sang Baichuan, Çin’in hizmet ticaretinin geleceğinin parlak olduğuna dikkat çekti:
“Her yıl Çin’de on milyondan fazla üniversite mezunu var, bu sınır ötesi hizmet ticaretini geliştiren önemli bir güç. Diğer yandan, Çin 1.4 milyar nüfuslu büyük bir piyasaya sahiptir. Çin’de gelişmiş tüketim ve endüstri yapıları, hizmet ticaretine büyük piyasa sağlayacak. Çin’in hizmet sektörü sürekli olarak gelişiyor, bu süreçte hizmet ihracat ihtiyacı artıyor. ”
Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi Baş Araştırmacısı Zhang Yansheng, önümüzdeki dönemde hizmet ticaretini geliştirmek için uluslararası rekabeti güçlendirerek hizmet kalitesinin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi, ayrıca inovasyon ve dışa açılmanın önemini vurguladı.ÇİN AA

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER