Ankara
06:39

TR | CH | EN   
Pekin
11:39


Çin´de demiryoluna yatırım artıyor

Çin´de demiryoluna yatırım artıyor

19.05.2015 CRI Türkiye - Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi dün demiryolu ve raylı ulaşıma ilişkin bir dizi inşa projesini onayladı. Projeye 243 milyar 577 milyon yuanlık yatırım yapılması bekleniyor.

Uzmanlara göre, altyapı tesislerine yatırımın artırılması, ekonomik büyümeyi hızlandırabilir.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi tarafından dün demiryolu ve raylı ulaşım dahil altı inşa projesi onaylandı. Bunlardan dördü yeni inşa edilecek demiryolu projesi, diğer ikisi ise Chengdu ve Nanning'deki raylı ulaşım projeleri.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi'ne bağlı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Luo Guosan, önemli inşa projelerine yatırımın yoğunlaştırılacağını belirtti. Luo Guosan şunları söyledi:

"Somut duruma göre önemli inşa projeleri devamlı olarak iyileştirilecek ve onarım yapılacak. Olgun koşullara sahip önemli projeler zamanında dahil edilecek. Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi, yakın zamanda ilgili birimler, yerel yönetim ve işletmelerle temaslarda bulunarak, bir dizi önemli inşa projesini ileri sürecek."

Demiryolu inşası artıyor

Çin Demiryolu Genel Şirketi tarafından kısa süre önce yayınlanan verilere göre, bu yılın ilk dört ayında, Çin'in demiryolu sektöründe sabit kıymetlere yönelik yatırım 132 milyar 100 milyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 arttı. Bunlar arasında, demiryolu inşasına yönelik yatırım 117 milyar 200 milyon yuanı bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüze 20 yükseldi. Bu yıl demiryolu inşasında, hem başlatılan proje sayısı, hem yatırım tutarı bakımından hızlı büyüme eğilimi görünüyor.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi tarafından yapılan açıklamada, önemli inşa projelerinin hızlandırılmasıyla birlikte, ilgili alanlardaki yatırımın da belirgin şekilde çoğaldığı bildirildi.

Çin Devlet İstatistik Müdürlüğü'nden gelen verilere göre, bu yılın ilk dört ayında sabit kıymetlere yönelik yatırımdaki artış hızı yüzde 12'lik oranla son 15 yıl boyunca en düşük noktaya geldi. Bunlar arasında altyapı tesislerine yönelik yatırım geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,4 artarak, bütün yatırımın büyüme hızını 8,4 puan geçti.

HSBC'nin Çin'deki baş ekonomisti Qu Hongbin, emlâk ve sanayi sektörlerine yönelik yatırımlarla kıyaslandığında, altyapı tesislerine yönelik yatırımın ekonomiyi ilerletmedeki rolünün daha büyük olduğuna işaret ederek sözlerine şunları ekledi:

"Yatırım alanları arasında, sanayiye yönelik yatırım, 2012 yılından bu yana devam eden sipariş yetersizliği ve deflasyon unsurundan dolayı sürekli daralıyor. Yatırım artışını altyapı tesislerine yönelik yatırım destekleyecek."

Hedef 800 milyar RMB yatırım

Qu Hongbin, ekonomik büyümeyi güvence altına almak üzere, Çin'in altyapı tesislerine yönelik yatırımları daha da artırması gerektiğini belirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yatırım ve büyümeyi korumak için, altyapı tesislerine yatırımlar daha da yoğunlaştırılmalı. Ancak bu şekilde yatırım ve ekonomik büyümede hız kaybedilmez."

Bu yıl Çin'de demiryolu inşasında hedef 800 milyar yuanlık yatırım ve 8 bin kilometrelik yeni hat.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER