Ankara
01:50

TR | CH | EN   
Pekin
06:50


Çin in Beidou endüstriyel uygulama sistemi kuruldu..

2022 Çin Beidou Uygulama Konferansı dün Zhengzhou kentinde başladı. Konferansta uzmanlar Beidou navigasyon sisteminin büyük ölçekli uygulamasını ele aldılar.

Beidou-3 uydusunun küresel ağ inşasının tamamlanmasıyla şu anda Beidou ailesinin toplam 45 uydusu yörüngede hizmet sunuyor.

Çin’in uzay ve yeryüzü altyapı tesisleri nispeten eksiksiz hizmet yeteneklerine sahip ve Beidou endüstriyel uygulama sistemi temel olarak kuruldu. Bu da Çin’in dijital ekonomisinin gelişimine güçlü bir canlılık kazandırdı.

Son verilere göre 2021’de Beidou uygulamasına dayalı Çin’in navigasyon ve konum belirleme hizmeti sektörünün değeri önceki yıla kıyasla yüzde 16,9 artışla 469 milyar yuana ulaştı.

Son iki yılda Çin’de bakanlıklar Beidou navigasyon sisteminin uygulamasını geliştirmek için yaklaşık 80 Beidou ile ilgili planı ve önlemi önerdi.

Ayrıca Beidou sistemi Çin’in elektrik gücu sistemlerinde 380 binden fazla terminale zamanlama, mesajlaşma ve konumlandırma hizmetleri sağlıyor.

2021 yılın sonuna kadar Çin’de 7 milyon 800 binden fazla ulaşım aracına ve 400 binden fazla kargo aracına Beidou sistemi kuruldu.ÇİN AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER