Ankara
01:48

TR | CH | EN   
Pekin
06:48


Uluslararası İpek Yolu Fuarı Xi´an´da açıldı

22.05.2015 CRI Türkiye - 19. Çin'in Doğu ve Batı Kesimleri arasındaki İşbirliği, Yatırım ve Ticaret Fuarı ile Uluslararası İpek Yolu Fuarı bugün Shaanxi eyaletinin merkezi Xi'an kentinde açıldı.

Fuarın açılış törenine, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Erkin İmirbaki, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Shaanxi Komitesi Sekreteri Zhao Zhengyong ve Tayland, Kırgızistan ile Gürcistan'ın liderleri katıldılar.

Zhao Zhengyong açılış töreninde yaptığı konuşmada, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inşasının hızlandırılmasından faydalanarak Shaanxi bölgesinin dışa açılma boyutunu genişletecekleri ve İpek Yolu'ndaki ülke ve bölgelerle işbirliğini güçlendireceklerini söyledi.

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Tayırbek Sarpaşev ise, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın inşasına katılacakları ve Çin'le her alandaki işbirliğini yoğunlaştıracaklarını belirtti.

"İpek Yolu'ndaki ülkeler için işbirliği platformunun kurulması ve Shaanxi bölgesinin dışa açılma boyutunun genişletilmesi" konulu fuara aralarında Türkiye'nin bulunduğu 98 ülke ve bölgeden 2 bin kadar siyasetçi ve işadamı katıldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER