Ankara
13:43

TR | CH | EN   
Pekin
18:43


Çin’in kuzeydoğusunda nükleer enerji kaynaklı ısıtma projesi başlıyor.

Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Liaoning eyaletinin merkezi Dalian kentine bağlı Wafangdian’de yer alan Liaoning Hongyanhe Nükleer Elektrik Santrali, kuzeydoğudaki en büyük elektrik enerjisi yatırım projesidir.

Son dönemde 6 güç ünitesinin tamamen hizmete girmesiyle, Hongyanhe Nükleer Elektrik Santrali, toplam 6,7 milyon kilovat kapasitesiyle Çin’de en büyük kapasiteye sahip ve dünyanın üçüncü büyük nükleer elektrik santrali haline geldi.

Çin’in kuzeydoğusundaki bu ilk nükleer enerji kaynaklı ısıtma projesi sayesinde, bu kış Hongyanhe kasabasındaki sakinler nükleer enerji kaynaklı ısıtmadan yararlanacak. Geleneksel kömürle çalışan ısıtma yönteminden daha verimli olan ve karbon emisyonu boşaltmayan proje kapsamında bu kış 242,4 metrekarelik bir alanın ısıtılması planlanıyor.

Yaklaşık 90 milyar yuanlık yatırımla gerçekleştirilen projenin ikinci aşamasındaki 5 ve 6 numaralı güç ünitesinin hizmete girmesinden bu yana, istikrarlı bir şekilde çalışan güç üniteleri temiz enerji oranını artırırken, kuzeydoğu bölgesindeki enerji yapısını optimize ederek bölgedeki ekonomik kalkınmaya “yeşil motivasyon” sağlamaktadır.

6 güç ünitesinin tam kapasiteli olarak çalışması halinde yıllık elektrik üretiminin Liaoning eyaletindeki toplam sosyal elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20'sini  karşılayarak 48 milyar kWh'ye ulaşabileceği hesaplandı.

Böylece karbondioksit (CO2) emisyonları yaklaşık 39 milyon 930 bin ton azaltılacak. Bu da standart kömür tüketiminin 145 milyon 20 bin ton olarak azaltılmasıyla 108 bin hektar orman dikimine eşdeğerdir.ÇİN  AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER