Ankara
07:06

TR | CH | EN   
Pekin
12:06


Çin Deniz Filosu İstanbul´da

Çin Deniz Filosu İstanbul´da

25.05.2015 CRI Türkiye - Aden denizi ve Somali yakınlarında Çin'e ait sivil gemileri korumakla görevli Çin Deniz Kuvvetleri 19. Filosu, 24 Mayıs'ta İstanbul'a ulaşarak 5 günlük resmi Türkiye ziyaretine başladı. Bu, Çin askeri gemilerinin Türkiye'ye yaptığı üçüncü ziyaret.

Çinli askerler Sarayburnu'nda selam durdu

Linyi ve Weifang adlı füze fırkateynleri ve Weishanhu adlı lojistik gemisinden oluşan Çin filosu dün Sarayburnu limanına yanaştı. Çin askerleri, güvertede selam durarak limanda kendilerini karşılamaya gelenlere jest yaptı.

Çin filosunu karşılamak için Sarayburnu limanında görkemli bir tören düzenlendi. Törene Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, İstanbul Başkonsolosu Gu Jingqi, Türk Deniz Kuvvetleri'nden yetkililer, Türkiye'de faaliyet gösteren Çin işletmelerinin temsilcileriyle Çinli vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Çin ve Türk deniz kuvvetleri arasında temas giderek yoğunlaşıyor. Aden körfezinde Çin gemilerinin güvenliğini korumakla görevlendirilen 11. Çin filosu, Ağustos 2012'de Türkiye'ye resmi ziyarette bulunmuştu. 19. Çin filosu İstanbul ziyaretine başlarken, Türk deniz kuvvetlerine ait bir füze fırkateyni de Çin'in kuzey sahilinde yer alan Qingdao kentine vardı. Türk füze fırkatyeni, Qingdao yakınlarında ortak tatbikat yapmayı planlıyor. İki ülke arasında, deniz kuvvetleri, personel eğitimi ve askeri akademiler arası işbirliği konularında da detaylı temaslar sürüyor.

19. Çin filosu komutanı Tümamiral Jiang Guoping, Çin ve Türk deniz kuvvetleri arasındaki karşılıklı ziyaretin iki kuvvet arasındaki dostluğu yeni düzeye taşıyacağını söyledi:

"İki kuvvet arasındaki karşılıklı ziyaret, iki devlet ve iki ordu arasındaki dostluğun gelişmesine güç katacak. Bu ziyaretler, iki deniz kuvvetleri arasındaki temasları yeni düzeye taşıyacak. Önümüzdeki 5 gün içinde iki kuvvet arasında renkli değişim programları yapılacak. İki kuvvet arasındaki karşılıklı anlayışın pekişeceğine inanıyorum."

"Tarihi bir ziyaret"

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Çin deniz kuvvetlerine bağlı 19. filonun Türkiye'de bulunmasından sevinç duyduklarını söyledi. Yu, son ziyaretin iki ülke arasındaki değişim tarihinde parlak bir sayfa oluşturacağını kaydetti:

"Son ziyaret tarihi önem taşıyor. İki kuvvet arasındaki değişimler, bölge barışı ve dünya barışının korunmasına yararlı olacak. Aynı zamanda bu ziyaret, iki taraf arasında karşılıklı anlayışı pekiştirecek. Özellikle iki deniz kuvveti arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine güç katacak. Böylece iki ülke arasında çeşitli alanlarda ilişkilerin kapsamlı şekilde ilerletilmesi hızlandırılacak."

Türkiye'de okuyan birçok Çinli öğrenci de karşılama törenine katıldı. Öğrencler, yabancı bir ülkede kendi ülkelerinin askeri gemilerini görmekten son derece gurur duyduklarını söyledi. Öğrencilerden biri duygularını bize şöyle açıkladı: 

"İstanbul'da Çin deniz kuvvetlerine ait gemileri gördüğüm için son derece mutluyum. Bu filo, Yemen'deki Çin vatandaşlarının tahliye edilmesi, Somali yakınlarında deniz ulaşım güvenliğinin sağlanması gibi büyük başarılar kaydetti."

19. Çin filosu, 2 Aralık 2014 tarihinde kendisine verilen misyonları yerine getirmek üzere denize açıldı. Geride bıraktığımız 6 ay içinde Çin vatandaşlarının Yemen'den tahliye edilmesi ve Rus deniz kuvvetleriyle Karadeniz'de ortak tatbikat yapılması gibi başarılar hep bu filoya ait.

19. Çin filosu ziyaret kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni, Türk Deniz Kuvvetleri Kuzey Bölge Komutanlığı'nı ve Deniz Harp Okulu'na ziyaret edecek. Türk ve Çinli denizcilerin basketbol maçı yapması da planlanıyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER