Ankara
14:51

TR | CH | EN   
Pekin
19:51


Çin yeni bir sayfa açıyor.

CGTN

16 Ekim'de Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi Beijing'deki Büyük Halk Salonu'nda başladı. Xi Jinping, Kongre’ye sunduğu raporda, geçen on yılın Parti ve halk davası için çok acil ve derin tarihsel öneme sahip üç büyük olaya işaret ettiğini söyledi; ÇKP'nin 100. yılı; Çin özelliklerine sahip yeni bir sosyalizm çağını başlatmak; mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılması ve Birinci Yüzüncü Yıl Hedefini tamamlayan her bakımdan orta derecede refah bir toplumun inşasının tamamlanması.

Şimdi, ÇKP, 2035 yılına kadar Çin'in sosyalist modernleşmesini temel olarak gerçekleştirmeye yönelirken, Xi, her bakımdan modern bir sosyalist ülke inşa etme çabalarının iyi bir başlangıç ​​yapması için önümüzdeki beş yılın çok önemli olacağını söyledi.

GELECEK BEŞ YIL ÇİN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Geçmiş yıllar Çin'i önümüzdeki göreve hazırladı. 2021'in sonunda, 98,99 milyon yoksul Çin’in kırsal bölgesinde yaşayanlar, yoksulluk sınırının üzerine çıktı. Ülke, 2021'de yaklaşık 980 milyar dolarlık yüksek teknoloji ürünü ihracatıyla dünyanın en büyük ikinci Ar-Ge harcaması yapan ülkesi oldu. Çin hükümeti, halkı tarafından dünyanın en güvenilir hükümetidir. Edelman tarafından yayınlanan 2022 Güven Barometresi, Çinli katılımcıların yüzde 91'inin hükümete güvendiğini ve on yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Yüksek kaliteli kalkınma arayışı, Çin'in daha fazla ilerlemesinin temelini attı. Ama zorluklar devam ediyor. Covid-19, kamu yaşamının normal işleyişine zorluklar ile engeller teşkil ediyor ve ülkeler arası alışverişleri engelliyor. Uluslararası sahnede büyüyen jeopolitik bölünme, birçok ülkenin kalkınma hızını aşağı çekerken, insanlar arasında şüpheler tohumları ekiyor. İnsanları ayıran ve küreselleşmeyi geri döndüren güçler halen kalkınmanın güçlü düşmanları.

Xi, raporda, 'İnsanlara öncelik vermeli, özgüveni korumalı ve kendi ayakları üzerinde durmalı, temel ilkeleri desteklemeli ve çığır açmalı, sorun odaklı bir yaklaşım benimsemeli, sistem düşüncesini uygulamalı ve küresel bir vizyonu sürdürmeliyiz.' dedi. Bu sadece geçmişin dersleri ve Çin'in başarısının sırrı değil, aynı zamanda gelecekteki başarının üzerine inşa edilmesi gereken şeydir.

ÇİN'İN İKİNCİ YÜZÜNCÜ YIL HEDEFİ

Dünya, güçlerin yeniden dengelendiği ve çıkarların yeniden karıştırıldığı bir döneme girerken, kendi başına güçlü kalabilmek, kendi halkının çıkarlarına yönelmek ve küresel kamu malları sunma yüreğine sahip olmak, yarının uluslararası dünyasında sorumlu bir büyük gücün ölçütleridir. Xi'nin açıklamasında belirttiği gibi, Çin bağımsız bir barış dış politikası izleme kararlılığını koruyor ve her zaman kendi liyakatlerine dayanan konulardaki konumunu ve politikasını belirledi. Blok siyaseti, Soğuk Savaş zihniyetleri ve ideolojik olarak yönlendirilen diplomatik eylemler, dünyanın son birkaç yılın zorluklarından ve meydan okumalarından kurtulmasına yardımcı olmayacak. Ve inkâr edilemez bir şekilde küreselleşmiş dünyanın bu gün ve çağında, kargaşa içindeki bir dünya, herkesin başının dertte olduğu anlamına gelir.

Büyük güce sahip bir ülke olarak, Çin'in İkinci Yüzüncü Yıl Hedefine doğru ilerlemesi, Çin halkı için daha fazla gelişme ve dünyayı daha olumlu bir yönde götüren daha fazla uluslararası etki getirecektir. Xi'nin dediği gibi, dünya bir kez daha bir yol ayrımına geldi ve gelecekteki rotası tüm dünya halkları tarafından belirlenecek. Çin halkı, insanlık için daha da parlak bir gelecek yaratmak için dünyanın dört bir yanındaki insanlarla el ele çalışmaya hazır.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER