Ankara
08:17

TR | CH | EN   
Pekin
13:17


Çinli ICBC Türkiye´de

Çinli ICBC Türkiye´de

26.05.2015 CRI Türkiye - Çinli ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) Tekstilbank'ın (Tekstil Bankası A.Ş.) çoğunluk hisselerini GSD Holding'ten devraldı. Satın alma işlemi dün İstanbul'da tamamlandı.

Dünyada en büyük piyasa değerine sahip ticari banka olan ICBC, Türkiye'de faaliyete geçen ilk Çin bankası oldu. Bu, Çin ile Türkiye arasında finans işbirliğinde atılan önemli bir adım olarak tarihe geçti.

Tekstilbank'ın 44 şubesinde yaklaşık 900 personel hizmet veriyor. Tekstilbank'ın şubeleri, Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 70'ini içeren canlı ekonomik bölgeleri kapsamakta.

ICBC tarafından 22 Mayıs'ta yapılan açıklamada, GSD Holding'in Tekstilbank'taki yüzde 75,5'lik hissesinin tamamını satın alma işleminin tamamlandığı duyuruldu. ICBC'nin açıklamasına göre, satın alma işleminin tamamlanmasından sonra şirket, Türkiye'deki denetim ve yönetim istekleri uyarınca, imzalanan sözleşmeye göre kalan hissetleri de satın alacak.

Tekstilbank'tan yapılan açıklamada, "Tekstil Bankası'nın, grubun kurumsal, bireysel, yatırım bankacılığı, menkul kıymet, varlık yönetimi ve diğer ürünlerinden faydalanırken, hem Türk, hem Çinli, hem de küresel bazda müşterilere hizmet vermesi hedefleniyor" denildi.

ICBC Yönetim Kurulu Başkanı Jiang Jianqing, satın alma töreninde yaptığı konuşmada, bundan sonra Tekstilbank'ın ICBC'nin global müşteri, sermaya ve yönetim gibi hizmet ağını paylaşacağını kaydetti. Jiang, şunlara dikkat çekti: (ses fonu1)

"Satın almadan sonra, Tekstilbank, özellikle Türkiye'deki seçkin orta ölçekli işletmelere sunduğu kapsamlı hizmet kabiliyetini yükselterek, Türkiye'deki büyük ve ünlü işletmeler ve çok uluslu şirketlere finans ve hesap hizmetini artıracak. Tekstilbank, aynı zamanda seçkin küçük işletmelere, orta ve yüksek kaliteli müşterilere yönelik işlemleri geliştirecek. Ayrıca Çin'e ticari ve finansal hizmetin yanı sıra offshore Renminbi işlemlerine hız verilecek."

Jiang Jianqing, gelecekte Tekstilbank'ın Türkiye'nin jeopolitik avatanjını ve bölgenin ekonomik-finansal merkezi olma konumuna dayanarak, Türkiye ile sıkı ekonomik ve ticari ilişkileri bulunan komşu ülkelerdeki ICBC kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.

Ekonomik ve ticari temas bakımından uzun geçmişe sahip Çin ve Türkiye, finans, teknik ve piyasa anlamında birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip.

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inşasının ilerletilmesi ve Türkiye'nin Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın(AAYB) kurucu üyesi haline gelmesiyle birlikte, iki ülke arasındaki işbirliği potansiyeli de arttı.

Tekstilbank iki ülke arasında köprü olacak

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, yaptığı konuşmada, ICBC'nin satın alma işlemini başarıyla sona erdirmesinin, Çin ile Türkiye arasında finansal işbirliğinin derinleştirilmesi ve Bir Kuşak - Bir Yol kapsamındaki finans ortaklığının ileretilmesi için önemli bir adım olduğunu kaydetti: (ses fonu2)

"Bu, Çin'in Türkiye'ye yaptığı en büyük yatırım paketi olarak, Tekstilbank'ın, ülkenin finans piyasasının istikrarını koruyan, ekonomiyi geliştiren önemli bir unsur haline gelmesine yararlı olacak. Tekstilbank bundan sonra Çin ve Türkiye'deki yatırımcı ve işadamları için bir köprü ve danışman haline gelecek. Tekstilbank, Çin-Türkiye ekonomik ve ticari işbirliğinde önemli bir finansal platform olacak."

Türkiye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, törende yaptığı konuşmada, son yıllarda Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ve ticari temasın yoğunlaştırıldığını, ikili ticaret hacminin sürekli yükseldiğini kaydetti.

Ali Babacan: ICBC'nin Türkiye'de bulunması çok önemli

Babacan, ICBC'nin Türkiye'de finans sektörüne girmesi, Türkiye'deki işletmeler için büyük önem taşımaktadır dedi ve şunları ekledi:

"Finans konusunda Türkiye ile Çin arasında gerçekten çok önemli bir potansiyeli var. Bugün sizinle beraber gerçekleştirdiğimiz bu tören bunun güzel bir örneği. Biliyorsunuz ICBC, Çin'in en önemli bankalardan birisi. ICBC'nin artık Türkiye'de kurulu bir anonim şirket olarak faaliyet göstermeye başlaması çok çok önemli. ICBC'nin Türkiye'deki faaliyetleri, Türk özel sektörüne artılar getirir. Türkiye'deki yatırımlar için önemli bir alandır."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER