Ankara
14:09

TR | CH | EN   
Pekin
19:09


Çin in yeni yolculuğu..

Global Times

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbüro Daimi Komite üyeleri geçen pazar günü öğle saatlerinde Beijing’deki Büyük Kongre Salonu’nda basının önüne çıktı. Bu olay 20. ÇKP Ulusal Kongresi’ndeki dizi önemli siyasi gündemin başarıyla sonuçlandığını işaret ediyor. Parti’nin belirlediği yol küresel bir öneme sahip: Bu yol sadece ÇKP’nin büyük bir parti olarak olgunluğunu ve istikrarını yansıtmıyor, aynı zamanda değişiklikler ve karışıklıklarla dolu bir dünyaya belirlilik aşılıyor.

Çin dünya nüfusunun neredeyse beşte birine ve küresel ekonominin yüzde 18’inden fazlasına sahip büyük bir ülke. Onun siyasi istikrarı bütün dünya için iyi bir haber. 20. ÇKP Ulusal Kongresi sadece kalkınmanın yeni adımı için açık bir plan sunmuyor, aynı zamanda bu planın uygulanmasını garanti altına alan güçlü bir liderlik çekirdeğinin oluşmasını da sağlıyor. Bu dünyaya Çin’i gözlemleme ve anlama konusunda istikrarlı beklentiler veriyor. Çin dışındaki birçok uzmanın, ÇKP 20. Ulusal Kongresi’nden sonra Çin’in kalkınma yönünün ve politikalarının devamına vurgu yaptıkları gördük; bu belirsizliklerle dolu mevcut uluslararası durumda nadir bir şey.

“ÇİN ZAFERLER VE RÜYALARLA DOLU YENİ BİR YOLCULUĞA ÇIKIYOR”

Yeni çağın ilk on yılında yaşanan büyük değişiklikler bir kez daha ÇKP'nin sadece halkı “Çin’in yönetişimini” başarmak için liderlik etmeyeceğini, aynı zamanda çinin modernleşmesi ile birlikte insan uygarlığının yeni bir biçim ini de yaratabileceğini kanıtladı. Ülkenin refahı ile halkın iyiliği bütün insanlığın ortak amaçlarıdır ve Çin bir istisna değil. Ancak Çin’i benzersiz kılan şey, kendi ulusal koşullarına uygun bir yeni yola çıkmış olması ve dikkate değer sonuçlar elde etmesidir.

Çin’in modernleşme yolunun başarısı Batılı modernleşme modelinin benzersizliğini temelden yıktı ve dünya modernleşme modellerinin çeşitliliğini ortaya koydu. 20. ÇKP Ulusal Kongresi “Çin’in modernleşme yoluyla” Çin ulusunun bütün cephelerde yenilenmesini ileri götürmeyi önerdi ve bunun yeni dönemdeki yeni yolculukta ÇKP'nin “merkezi görevi” olduğunu altını çizdi. Bu büyük sürecin bütün dünya üzerinde köklü etkileri olacak ve bütün insanlığa yararlı olacak.

ÇİN KÜRESEL EKONOMİNİN YÜZDE 18’İNDEN FAZLASINA SAHİP

Pazar günü basınla yapılan toplantıda Genel Sekreter Xi Jinping, “Çin’in kapılarını dünyanın geri kalanına geniş biçimde açacağını” tekrarladı ve “tıpkı Çin dünyadan izole olarak kalkınamayacağı gibi, dünyanın da gelişmek için Çin'e ihtiyacı olduğunu” belirtti. ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’nde “insanlığın ortak barış, kalkınma, adillik, adalet, demokrasi ve özgürlük değerlerine çok değer vermek; kalıcı barışa, evrensel güvenliğe ve ortak refaha sahip açık, kapsayıcı, temiz ve güzel bir dünyayı kurmayı ilerletmenin” Parti Programı’na eklenmesi onaylandı. Böyle bir düşünce tarzı dünya siyasi partilerinin tarihinde nadir görülür.

“Çin zaferler ve rüyalarla dolu yeni bir yolculuğa çıkıyor.” Dünyadaki, yaşanan zamandaki ve tarihteki değişiklikler karşısında, Çin’in Çin karakterli sosyalizm yolunda gitme kararlılığı değişmeyecek, diğerlerinden öğrenme ve diğer ülkelerle kazan-kazan iş birliği yapma kararlılığı değişmeyecek ve dünya ile el ele yürüme kararlılığı değişmeyecek.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER