Ankara
13:52

TR | CH | EN   
Pekin
18:52


Çin de bambu sektörü hızla gelişiyor.

2. Dünya Bambu ve Hint Kamışı Konferansı (BARC) Çin’in başkenti Beijing’de düzenleniyor. Konferanstan edinilen bilgilere göre, şu an Çin’deki bambu sektörünün toplam üretim değeri 320 milyar yuanı (yaklaşık 44 milyar 568 milyon dolar) buldu.

Çin’deki bambu ormanlarının toplam yüz ölçümü 7 milyon 10 bin hektardır ve bu alan dünyadaki bambu ormanlarının 5’te 1’ini oluşturur. Çin’in bambu ürünlerinin dış ticaret hacmi, 2 milyar 200 milyon doları aştı ve dünyadaki bambu ürünlerinin dış ticaret hacminin yüzde 60’ını oluşturdu. Bambu sektörünün pekiştirilmesi için bambuların yetiştirilmesi, bambu ürünlerinin üretilmesi, bambuyla ilgili bilim ve teknolojilerin geliştirilmesi ve bambu ürünlerinin dış ticaretinin arttırılmasına önem verildi.

Çin Ulusal Orman ve Otlak İdaresi’ne bağlı Uluslararası Bambu ve Hint Kamışı Merkezi Başkan Yardımcısı Chen Ruiguo yaptığı açıklamada, “Bambuların çoğunluğu, ülkenin güneyinde bulunan dağlık bölgelerde yetiştirildi. Ülkede 50 milyon köylü bambuların yetiştirilmesinden fayda gördü. Bunun yanı sıra, bambu ürünlerinin üretim ve satışında 30 milyon kişi istihdam edildi. Bambuların yetiştirildiği bölgelerde köylülerin bambu sektöründen elde ettiği gelir, kendilerinin toplam gelirinin yüzde 20’sini oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Çin Ulusal Orman ve Otlak İdaresi tarafından yapılan açıklamada, bambu sektörünü geliştirme planına göre 2025 yılında ülkedeki bambu sektörünün üretim değeri 700 milyar yuanı, 2035 yılında ise 1 trilyon yuanı aşacak.

Çin ve Uluslararası Bambu ve Hint Kamışı Örgütü (INBAR) tarafından ortaklaşa yapılan “Plastik Yerine Bambunun Kullanılması” çağrısına göre, plastik ürünlerin neden olduğu çevre kirliliğinin azaltılması ve bambu ürünlerinin üretiminin pekiştirilmesi için uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi gerekir.

Çağrı kapsamında, dünya ülkelerinden ilgili uluslararası teşkilatların yardımıyla plastik yerine bambu ürünlerinin kullanılmasına ilişkin politikaların uygulanması ve bambu sektöründeki bilim ve teknolojilerin geliştirilmesi için iş birlikleri yoğunlaştırabilecek.ÇİN AA
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER