Ankara
13:46

TR | CH | EN   
Pekin
18:46


Çin-Kore´nin ticari ve ekonomik ilişkileri güçleniyor

Çin-Kore´nin ticari ve ekonomik ilişkileri güçleniyor

02.06.2015 CRI Türkiye - Çin ve Kore Cumhuriyeti (KC) Serbest Ticaret Anlaşması dün Seul'de resmen imzalandı.

Asya'nın iki önemli büyük ekonomisi için serbest ticaret anlaşmasının imzalanması, ikili ticaret ve yatırım işbirliğini yeni düzeye taşıyacak.

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng ve KC Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Yoon Sang-jick anlaşmaya imza attıktan sonra ortak basın toplantısı yaptı.

Gao Hucheng söz konusu serbest ticaret anlaşmasının iki taraf için karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Şu anda KC Çin'in üçüncü büyük ticari ortağı ve beşinci büyük yurtdışı yatırım kaynağıdır. Çin ise KC'nin en büyük ticari ortağı ve en büyük yurtdışı yatırım ülkesi konumunda. Anlaşma imzalandıktan sonra iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik temaslar ile yatırım faaliyetleri daha serbest, kolay ve düzenli olacak. Aynı zamanda, Çin-KC ticari ve ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi ve geliştirilmesi için önemli sistem güvencesi sağlayacak."

Yoon Sang-jick ise, 1992 yılında KC ve Çin arasında, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ikili ticaret hacminin 37 kat arttığına, yılda ortalama 10 milyon turistin seyahat ettiğine dikkat çekti. Yoon, anlaşmanın ikili ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendireceğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Serbest ticaret anlaşmasıyla KC ve Çin arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler daha yoğunlaşacak. Gayri safi hasıla 12 trilyon dolara ulaşacak. Bundan doğacak dev piyasa iki ülkenin işletmelerine ve ekonomilerine sınırsız gelişim fırsatları sağlayacak."

Çin ve KC arasındaki yıllık ticaret hacmi yaklaşık 300 milyar dolara çıktı. Bu APEC üye ülkeleri arasındaki ticaret hacminin yüzde 29'una denk geliyor.

Anlaşmaya göre, iki taraf arasında ticarete konu olan vergi kategorilerinin yüzde 90'ında serbest ticaret öngörülüyor.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra Çin ekonomisinin yılda 0,3 puan, KC ekonomisinin yılda 0,96 puan daha fazla büyümesi tahmin ediliyor.

Öte yandan iki taraf arasındaki yıllık ticaret hacminin gelecek 5 yıl içinde 400 milyar doları aşacağı bekleniyor.

Mal ticareti alanı dışında Çin-KC Serbest Ticaret Anlaşması inşaat, finans, telekomünikasyon, fikri mülkiyet haklarının korunması, çevre koruma ve e-ticaret gibi hizmet ticaretini da kapsıyor. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, anlaşmanın uygulanmasıyla alınacak sonuçlardan emin olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra ikili ticaret ilişkileri yeni düzeye erişecek. Yatırım işbirliği yeni seviyeye yükselecek, hizmet ticareti de hızla gelişecek. Bu nedenle Çin-KC Serbest Ticaret Anlaşması'nın uygulama sonuçlarından eminiz."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER