Ankara
06:12

TR | CH | EN   
Pekin
11:12


ÇİN´İN İLK DERİN DENİZ YÜZER RÜZGAR ENERJİSİ PLATFORMUNUN KRİTİK ÖNEMDEKİ GÖVDE MONTAJI TAMAMLANDI.

ÇİN'DE YAYIMLANAN BİLİM VE TEKNOLOJİ GÜNLÜĞÜ GAZETESİNİN SALI GÜNÜ VERDİĞİ HABERE GÖRE, ÇİN'İN İLK DERİN DENİZ YÜZER RÜZGAR ENERJİSİ PLATFORMUNUN YÜZER GÖVDE MONTAJI TAMAMLANDI. PLATFORM, ÇİN ULUSAL AÇIK DENİZ PETROL ŞİRKETİ (CNOOC) YATIRIMIYLA İNŞA EDİLİYOR.
Gazete bunun, projenin inşasında önemli bir adım olduğunu yazdı. Platform, 100 metreden fazla su derinliği ve 100 kilometreden fazla açık deniz mesafesi ile dünyanın ilk açık deniz rüzgar enerjisi projesi olma özelliği taşıyor.
Güçlü rüzgarların ve büyük okyanus dalgalarının tasarımında büyük bir zorluk oluşturduğu rüzgar enerjisi platformu, Çin'in güneydeki ada eyaleti Hainan'ın Wenchang şehrine 136 kilometre uzaklıktaki bir açık deniz petrol sahasına kurulacak.
Gazeteye göre, projenin faaliyete geçmesinin ardından türbinden elde edilen elektrik, petrol ve gaz üretmek amacıyla açık deniz petrol sahası şirketinin elektrik şebekesine bağlanacak. Yıllık 22 milyon kilovat saatlik elektrik üretim kapasitesi sayesinde 7,73 milyon metreküp yakıt gazı tasarrufu sağlanacak ve karbondioksit emisyonlarında 22.000 tonluk azalma olacak.
Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi'nde kıdemli araştırmacı olan Li Nan, yüzer rüzgar enerjisi platformunun geniş bir uygulama alanı olmasının öngörüldüğünü söyledi. Li'ye göre platform sadece yerel tüketim ve açık deniz tesislerine güç sağlamak için değil, deniz çiftliklerini, deniz suyundan hidrojen üretimini, deniz turizmini ve deniz mineral kaynaklarını geliştirmek için de kullanılabilecek.xınhua ( Asyanın sesi)HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER