Ankara
18:40

TR | CH | EN   
Pekin
23:40


Wang Yi´den SİÖ için öneriler

Wang Yi´den SİÖ için öneriler

04.06.2015 CRI Türkiye - Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Moskova'da düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi toplantıda bir konuşma yaptı.

Örgütün, üye ülkelerin ortak güvenliğine güvenilir platform ve işbirliğine dayalı ortak kazancın gerçekleştirilmesine önemli fırsat sağladığını ifade eden Wang şunları söyledi:

"Yeni duruma karşın, SİÖ'nün gelişimi akıntıya karşı giden gemi gibi, ileriye gitmezse geri geri gider. Bu nedenle işbirliğini durmaksızın derinleştirmeliyiz, yatırımı artırmalıyız, daha güçlü bir kararlılık, belirgin bir plan ve güçlü tedbirlerle örgütün verimli ve sağlıklı gelişimini ilerletmeliyiz. "

Wang'dan 5 maddelik öneri

Wang, SİÖ'nün verimli ve sağlıklı gelişmesi için beş maddelik bir öneri ileri sürdü:

"İlk olarak, örgütün temel ilkelerde ısrar edilerek, gelişme yönünün mantıklı şekilde planlanması.

İkincisi, üye ülkeler arasındaki karşılıklı siyasi desteklerin genişletilip, çekirdek çıkarların ortaklaşa korunması.

Üçüncüsü, güvenlik işbirliğinin derinleştirilerek, güvenlik tehditlerinin etkili bir şekilde göğüslenmesi.

Dördüncüsü, somut işbirliği seviyesi yükseltilerek, ekonomik ve ticari işbirliğinin içeriklerinin zenginleştirilmesi.

Beşincisi ise, yeni üye alımı için hazırlanıp, örgütün kurumsal inşasının iyileştirilmesi."

Toplantı kapsamında SİÖ dışişleri bakanları örgütün elde ettiği başarıları takdirle değerlendirdi. Katılımcılar örgütün güvenlik, ticaret, ekonomi ve kültür gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi, uluslararası ve bölgesel işlerdeki eşgüdümü pekiştirmesi ile üye sayısının artırılması süreci gibi konuları ele alarak geniş fikir birliğinde bulundu. Toplantıda, SİÖ Ufa Zirvesi için hazırlanan 13 belge taslağı da imzalandı ve "Dışişleri Bakanları Konseyi Basın Bildirisi" yayımlandı.

Putin Dışişleri Bakanları ile bir arada

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Kremlin Sarayı'nda SİÖ dışişleri bakanlarını kabul etti.

SİÖ'nün sorunsuz bir şekilde geliştiğine işaret eden Putin, mevcut karışık uluslararası ve bölgesel duruma karşın; SİÖ'nün güvenlik işbirliğini güçlendirmeye devam ederek, özellikle radikal terör güçlerini bölgeye getiren tehditlerle ortaklaşa mücadele etmesi gerektiğini dile getirdi.

Wang ile Lavrov'un fikir birliği

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

İki bakan Çin-Rusya ilişkileri, SİÖ Zirvesi'nin hazırlık çalışmaları ve BRICS Liderleri Toplantısı gibi birçok konu üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Mayıs ayında gerçekleştirilen görüşmenin kilometre taşı niteliğinde olduğunu ifade eden Wang Yi bu konuda şunları dile getirdi:

"2015 yılı hem Çin hem Rusya için son derece önemli ve yoğun bir yıl. Çin-Rusya ilişkilerinin gelişim sonuçlarını paylaşıyoruz. İki ülkenin liderlerinin, Çin tarafından ileri sürülen İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve Rusya'nın ortaya koyduğu Avrasya Ekonomi Birliği'ne destek verme kararı ikili kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerine yeni bir içerik ve itici güç kattı."

Bakan Wang ayrıca Temmuz ayının başında Rusya'nın Ufa kentinde yapılacak SİÖ zirvesinin, örgütün bu yılki çekirdek etkinliği olacağını ve Çin'in Rusya'nın dönem başkanlık rolüne destek vereceğini ileri sürdü.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER