Ankara
07:03

TR | CH | EN   
Pekin
12:03


Çin gençliği ekonomi için iyimser.

YAKIN ZAMANDA YAPILAN BİR ANKETE GÖRE, DÜNYADAKİ İNSANLARIN YÜZDE 78,34'Ü ÇİN EKONOMİSİNİN KÜRESEL EKONOMİNİN KİLİT MOTORU HALİNE GELDİĞİNE İNANIYOR VE ÇİN EKONOMİSİNİN YENİ VE DAHA BÜYÜK BİR ROL OYNAMASINI BEKLİYOR.
 
Uzun süredir devam eden bir geleneği sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cumartesi günü Yeni Yıl konuşmasında ülkenin dört bir yanındaki insanlara ve daha geniş bir dünyaya selamlarını iletti. Xi, 'Bugünün Çin'i dünyayla yakından bağlantılı bir ülkedir' dedi. Xi, canlılıkla dolu bir ülke olduğunu söylediği Çin'in dünyaya daha fazla istikrar ve kesinlik enjekte edeceği mesajını gönderdi. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, dünyadaki insanların yüzde 78,34'ü Çin ekonomisinin küresel ekonominin kilit motoru haline geldiğine inanıyor ve Çin ekonomisinin yeni ve daha büyük bir rol oynamasını bekliyor. Küresel çalışma, CGTN Düşünce Kuruluşu ve Çin Renmin Üniversitesi'ndeki Çin Kamuoyu Enstitüsü tarafından yürütüldü ve dünya nüfusunun yüzde 65,2'sini temsil eden 41 ülke ve bölgeden insanları araştırdı.
Xi, geçtiğimiz yıl, Çin'in GSYİH'sının 120 trilyon yuan'ı (17.23 trilyon $) aştığı tahmin edilen dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmaya devam ettiğini belirterek, ülkenin küresel bir gıda krizine rağmen başka bir tampon hasadı sağladığını da sözlerine ekledi. Çin Cumhurbaşkanı, 'Çin ekonomisi güçlü bir esnekliğe, muazzam bir potansiyele ve büyük canlılığa sahip' dedi. Xi'nin sözleri, denizaşırı katılımcılarda büyük yankı yaptı. Artan küresel belirsizlikler ve durgunluk içindeki bir dünya ekonomisi zemininde, küresel katılımcıların yüzde 76,23'ü Çin ekonomisinin 'dünya ekonomisinin gelişimini teşvik etmede' önemli bir rol oynayacağına inanırken, genç katılımcıların yüzde 71,1'i Çin'in devam eden ekonomik büyümesi konusunda iyimserliğini koruyor.
İNSAN MERKEZLİ FELSEFE İÇİN ONAY
'Halk' terimi, Xi'nin 10 Yeni Yıl konuşmasında toplamda yaklaşık 90 kez dile getirildi çıktı ve ülkenin insan merkezli felsefesine işaret etti. Xi, konuşmalarında, teslimatçılardan, taksi şoförlerinden ve sağlık çalışanlarından bahsetti, milyonlarca yoksul kırsal halkın hayatıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve isimsiz kahramanların bağlılığını ve sıradan insanların olağanüstü başarılarını alkışladı. Bu yılbaşı gecesi, artan COVID-19 enfeksiyonları karşısında insanların yaşadıklarıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve bunun hiç kimse için kolay bir yolculuk olmadığını vurguladı. Herkesin büyük bir metanetle tutunduğunu söyledi ve 'önümüzde umut ışığı' ile üstesinden gelmek için ekstra bir çaba sarf etmeyi teşvik etti.
Ankete göre, küresel katılımcıların yüzde 91,2'si Çin'in 'insan merkezli' kalkınma felsefesini takdir ediyor ve bu oran gelişmekte olan ülkelerde yüzde 95,4 kadar yüksek. Bu arada, genç Çinli katılımcıların yüzde 84,2'si Çin halkının yaşam standartlarının son on yılda önemli ölçüde iyileştiğine inanıyor ve gelişmekte olan ülkelerden gelen genç katılımcıların yüzde 61,4'ü Çin hükümetinin Çin halkının hayati çıkarlarını etkili bir şekilde koruduğuna inanıyor. Genç küresel katılımcıların toplam yüzde 80,1'i, Çin'in kalkınmanın halka hizmet etmesi, halka bağımlı olması ve faydalarının halk tarafından paylaşılması gerektiği ilkesine gerçekten bağlı olduğuna inanıyor.
SORUMLU BÜYÜK BİR ÜLKE
2022'de dönüşüm ve türbülans eğilimleri gelişmeye devam etti. Yüzyılda bir görülen salgının azgın dalgaları arasında yelken açan insan toplumu, jeopolitik çatışmaların kasırgalarıyla, blok çatışmasının girdaplarıyla, yükselen enflasyonun alt akımlarıyla ve bir enerji sıkışıklığının soğuk dalgalarıyla karşı karşıya kaldı. Xi, dünyaya Çin'in tarihin doğru tarafında, insan uygarlığının ve ilerlemesinin tarafında sağlam bir şekilde durduğunu söyledi ve şunları söyledi: 'Çin'in bilgeliğine ve çözümlerine tüm insanlık için barış ve kalkınma davasına katkıda bulunmak için çok çalışıyoruz.'
Ankete katılanların yüzde 85’, Çin tarafından savunulan insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk oluşturma kavramına katılıyor; gelişmekte olan ülkelerden gelen genç katılımcıların yüzde 84,2'si ve gelişmiş ülkelerden gelen genç katılımcıların yüzde 79,5'i aynı fikirde. Bu nedenle, küresel katılımcıların toplam yüzde 94,2'si barış, kalkınma, adalet, adalet, demokrasi ve özgürlük gibi ortak insani değerlerle hemfikir oldu ve ülkeleri diyalog yoluyla farklılıkları çözmeye ve medeniyetler arasındaki alışverişi ve karşılıklı takdiri artırmaya çağırdı. Küresel katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 56,2), Çin'in COVID-19'a karşı küresel ortak müdahalede sorumlu bir büyük ülke olarak rolünü tam olarak oynadığına inanıyor ve dünyadaki genç katılımcıların yüzde 66,6'sı Çin'in küresel yönetişim sürecinde daha büyük bir rol oynamasını bekliyor.ÇİN AA 18.01.2023HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER