Ankara
06:11

TR | CH | EN   
Pekin
11:11


Çin yeni yılı ile dünya daha güzel..

SALGIN VE DİĞER NEDENLERİN GERİDEN BIRAKILMASIYLA BU YIL BAHAR BAYRAMI BİRÇOK AİLE İÇİN “YENİDEN BİRLEŞME YILI” OLACAK. ÇİN HALKININ AİLESİYLE BİR ARAYA GELME ARZUSU HER ZAMANKİNDEN DAHA BÜYÜK. BUNUN EN BÜYÜK ÖRNEĞİ YOLCULUK SAYISINDAKİ ARTIŞ. ÇİN’DE SOSYAL YAŞAM HIZLA TOPARLANIYOR.
 
Tavşan Yılı'nın başladı Bahar Bayramı geldi. Bu, Çin'in salgın önleme ve kontrol politikasını optimize edip ayarlamasından sonraki ilk Bahar Bayramı. Güçlü Yeni Yıl havası ve son zamanlardaki koşuşturmaca, bunun üç yıl içindeki en yoğun ve en enerjik Bahar Bayramı olduğunu gösterdi. Buluşmalar daha heyecanlı hale geliyor.
Global Times gazetesinin yorumunda şunlar belirtildi:
“Salgın ve diğer nedenlerden dolayı, birçok aile için, bu aynı zamanda birkaç yıl içindeki ilk 'yeniden birleşme yılı' olacak ve herkesin aile birleşimi arzusu her zamankinden daha büyük. En belirgin işaret, artan sayıda insanın yolda olması. Ulaştırma Bakanlığı’nın verilerine göre, bu yılki Bahar Bayramı seyahat sezonunda toplam yolcu akışı yaklaşık 2.095 milyar olacak ve bu da salgından önceki 2019'dakinin yaklaşık yüzde 70'i anlamına geliyor. Çin’de sosyal yaşamın hızlı bir toparlanma sürecinde olduğu açıkça görülmektedir.”
ÜÇ YIL SONRA HAYATA DÖNEN BAYRAM
“Havalimanlarındaki ve yolcu istasyonlarındaki kalabalıklar ve otoyollardaki uzun araba kuyruklarıyla Bahar Bayramı üç yıl sonra hayata döndü. Dünya, Bahar Bayramı seyahat sezonunda büyük ölçekli insan akışını hayranlıkla izliyor. Bu muhteşem sahnede, Çin'in devasa bedeninin sayısız sınırlayıcı darbesi, Çin toplumunun canlılığını ve esnekliğini benzersiz bir şekilde gösteriyor.”
“Bahar Bayramı’nın eski gelenekleri binlerce yıl boyunca seyahat etti, Çin halkının kanıyla bütünleşti ve tüm Çin halkının en derinlerinde kök salmış sıcaklığın ritmi haline geldi. İster yurtdışına seyahat eden bir Çin vatandaşı olsun, ister evden uzakta göçmen bir işçi olsun, Yeni Ay Yılı için eve gitmek şu anda en önemli şey. Geçen yıl ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, ne kadar çok zorluk yaşanmış olursa olsun, Bahar Bayramı Arifesi geldiğinde, buharda pişen yeniden birleşme yemeği dünyanın en güzel yemeğidir. Bu sıcak ve mutlu anda, tüm yılın sıkı çalışması değerli hale geldi. Bu, Çin halkının aile değerleridir ve aynı zamanda büyük Çin ailesinin güçlü uyumunu sürdürür.”
BİR DÖNEMİN SAYFASI ÇEVRİLİYOR
“Geleneksel Çin kültüründe, Bahar Bayramı arifesi, eskilerden kurtulmak ve yeniyi ortaya çıkarmak için bir gündür. Bu, Çin halkının zaman kavramının bir ürünüdür, bu da geçmişe veda etmek ve geleceği karşılamak anlamına gelir. Bu, Bahar Festivali'ni Çin halkının manevi yapısında özel bir an haline getiriyor. Bu anlamda bu yılki Bahar Şenliği, özel bir dönemin 'sayfasını çevirmek' ve gelecek için birlikte olma umudu anlamına geliyor. Özellikle güçlü festival atmosferine sahip bu Bahar Bayramı’ndan sonra, herkesin gelişmek için yarıştığı ve her şeyin yeni bir görünüme kavuştuğu bir dönem için yeni bir başlangıçla karşılanacağız.”
“Yeni yıl yeni bir başlangıcı işaret eder ve insanlar yeni olasılıklar yaratmak için kendilerini yenileyebilirler. Bu tam olarak Çin ulusunun karakterindeki iyimserliktir. Çin'in Tavşan Yılı'nda daha iyi olacağına dair genel güven de bu Bahar Festivali'ni daha şenlikli hale getiriyor ve insanları daha rahat hissettiriyor. Bu güvenin çoğu gerçeklerden kaynaklanmaktadır.”
“Çin ekonomisi genel bir iyileşme için ivme gösterdi ve Bahar Bayramı’ndan sonra daha güçlü bir büyüme potansiyeli oluşturacak. Bu, dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerin fikir birliğidir. Tavşan Yılı'nda, Çin'in kapsamlı sosyal ve ekonomik gelişimi beklentiye değer. COVID-19 salgını yeniden canlanabilse ve yaşam ve sağlık açısından riski uzun süre var olsa da kontrol altında tutulmuştur. Salgının getirdiği kısıtlamalardan nihayet daha çok çalışmak için kolları sıvayabiliriz.”
“Turizm ve film piyasalarındaki toparlanma önemli bir göstergedir. Tatil seyahatleri yine 'fırlayan miktar ve fiyatlar' görürken, tatil gişe yarışı Bahar Bayramı tatilleri için planlanan yedi yerli film ve etkileyici satış öncesi gişe ile başladı. İster ailelerle seyahat edin, ister sinemaya gidin ya da evde kalın.”
BİRLİKTE OLMANIN ÖNEMİ
“Bahar Festivali Galası'nı izleyin, hepsi festivali kutlamanın iyi yollarıdır. En önemli şey, tüm aile üyelerinin bir arada olmasıdır. Son yıllarda Bahar Bayramı tatillerinde tüketimin teşviki kamuoyunun dikkatini çekti. Ancak Bahar Bayramı'nın büyük bir alışveriş festivali olmadığı, ekonomik öneminin yanı sıra kültürel ve manevi çağrışımlarının daha önemli olduğu belirtilmelidir. Bahar Bayramı, Taiwanlı vatandaşlar da dâhil olmak üzere dünyadaki tüm Çin halkı için duygusal ve kültürel bir bağdır. 'Mutlu Çin Yeni Yılı' nın selamlanması, insanların kalplerini daha da yakınlaştırabilir.”
“Dünyadaki diğer ülkeler için, Bahar Bayramı sırasında sunulan Çin ve Çin halkı en otantik, cana yakın, sevimli ve saygın olanlardır. Birçok yabancı politikacı, tatillerde Çin halkına Yeni Yıl tebriklerini iletecek. Onların dostane tutumu derhal Çin halkının kalbine aktarılacak ve Bahar Bayramı’nı farklı medeniyetler arasında uyumlu bir arada yaşamayı teşvik etmek için nadir bir fırsat haline getirecektir. Çin Yeni Yılı nedeniyle dünya daha güzel.”
“Bu yıl iki likun veya geleneksel Çin takvimindeki 24 Güneş Teriminden ilki olan 'İlkbaharın Başlangıcı' olacak. Bu, Çin'de hayırlı bir işaret olarak kabul edilir. İki 'başlangıç' ile bu Tavşan Yılı'nda, yeni yılda bizim için, ailelerimiz için ve ülkemiz için her şeyin daha iyi olacağını beklemek için nedenlerimiz var.”23.01.2023 Cri TürkHABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER