Ankara
08:16

TR | CH | EN   
Pekin
13:16


Çin: Vatandaşların kalkınmadan daha çok faydalanmasını hedefliyoruz

Çin: Vatandaşların kalkınmadan daha çok faydalanmasını hedefliyoruz

09.06.2015 CRI Türkiye - 2014 Çin'de İnsan Hakları Alanındaki Gelişmeler" başlıklı beyaz kitap, Çin Devlet Konseyi tarafından dün yayımlandı.

Beyaz kitapta, insanların ekonomik kalkınma, güvenlik, demokrasi ve adalet hakları, azınlık etnik grupları, çocuk, kadın, ihtiyar ve özürlülerin özel hakları, çevre koruma ve insan hakları alanında yabancı ülkelerle işbirliğinin yapılması olmak üzere dokuz farklı bölümde sunulan veriler ve gerçeklerle Çin'de insan hakları çalışmalarında kaydedilen ilerlemeler açıklandı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi'nin Parti Okulu'na ait Uluslararası Strateji Araştırma Merkezi'ndeki Profesör Li Yunlong, hükümetin 2014 yılında reformu derinleştirmesi ve ekonomi ile toplumun sağlıklı gelişimini pekiştirmesinin yanı sıra, bütün vatandaşların kalkınmanın getirilerinden daha çok faydalanabilmesine önem verdiğini kaydetti. Profesör Li konuşmasına şöyle devam etti:

"Beyaz Kitap 2014'te değinilen birçok nokta arasında bende derin izlenimler bırakanlar şunlardır: birincisi, insanların yaşam standartları yükseldi. Ulusal ekonominin karşı karşıya bulunduğu aşağı yönlü baskı altında vatandaşların ortalama geliri yüzde 8 oranında arttı ve 13 milyon istihdam fırsatı yaratıldı. Bunları yapmak kolay bir iş değil. İkincisi, yoksulluğu giderme çalışmalarında büyük ilerleme kaydedildi. Az gelişmiş bölgelerdeki yurttaşlarımızın yaşam kalitesi iyileşti. Üçüncüsü, çevre kirliliğinin azaltılması ve hava kalitesinin iyileştirilmesinde de gözle görülür ilerleme kaydedildi."

Önceki yıllarda yayımlanan beyaz kitaba göre, 2014 versiyonunda insan haklarının korunmasında adaletin oynadığı role daha büyük önem verildi. Beyaz kitapta, ülkedeki yargı kuruluşlarının 2014 yılında adil ve açık ilkeleri daha fazla dikkate alarak adalet sisteminde reformu pekiştirdikleri ve kişilerin adil yargı haklarını korudukları bildirildi. Çin Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Liu Wenhua bu konuda şunları söyledi:

"2014 yılında düzenlenen ÇKP'nin ilgili toplantısında, ülkenin hukuk üstünlüğü ilkesiyle yönetilmesi hususunda birkaç önemli karara ulaşıldı. Söz konusu kararların içeriği hukuk üstünlüğünün uygulanması ve insan haklarının korunması için önemli düzenlemelerden oluşuyor. Özellikle, adalet sisteminin reformunda büyük ilerleme kaydedildi."

2014, insan haklarının korunması maddesinin Çin Anayasası'na girişinin 10. yıldönümü oldu. Liu Wenhua, Ulusal İnsan Hakları Hareket Planı'nın 2014 yılında verimli bir şekilde uygulandığını ve ülkedeki insan haklarını koruma davasının yeni bir seviyeye yükseltildiğini ifade etti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER