Ankara
06:48

TR | CH | EN   
Pekin
11:48


Çin´de uyuşturucuyla mücadele günü etkinlikleri

Çin´de uyuşturucuyla mücadele günü etkinlikleri

26.06.2015 CRI Türkiye - Bugün Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü. Çin'de konuyla ilgili çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Çin hükümeti dün Büyük Halk Sarayı'nda uzun zamandır uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadele eden grup ve kişileri ödüllendirdi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, ödüllendirme töreninde yaptığı konuşmada, parti ve hükümetin öteden beri uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla kararlılıkla mücadelenin yanında olduğunu, uyuşturucuya sıfır tolerans göstererek uyuşturucuyla mücadele savaşını kararlılıkla kazanması gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping dün öğleden sonra uzun zamandır uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadele eden 100 grup ve kişiyi kabul etti.

Xi Jinping, Çin'in uyuşturucuyla mücadeledeki kararlılığını şöyle dile getirdi:

"Uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadele ülkenin güvenliği, milletin kalkınması ve halkın mutluluğunu ilgilendiriyor. Kararlılıkla uyuşturucuyla mücadele etmeliyiz. Bu savaşı kazanana kadar mücadele edeceğiz. "

Son günlerde, Çin'in çeşitli bölgelerinde son yıllarda ele geçirilen eroin ve esrar gibi uyuşturucu maddeler polis tarafından imha edildi. Buna paralel olarak uyuşturucunun zararları hakkında bilgilendirici çeşitli etkinlikler yürütülüyor.

Çin hükümeti ilk kez ülkenin uyuşturucu raporunu açıkladı. Raporda, Çin'in uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadelede karşı karşıya bulunduğu meydan okumalar yer aldı. Çin halkı ve uluslararası toplum, bu raporla Çin'deki uyuşturucu durumunu daha kapsamlı bir şekilde tanıdı. Halkın uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadele bilinci de güçlendirildi.

Dün gerçekleştirilen ödüllendirme toplantısında, Çin Devlet Müşaviri ve Ulusal Uyuşturucu Madde ile Mücadele Komisyonu Başkanı Guo Shengkun, Çin'in uyuşturucu sorunun hızlı yayılması döneminde bulunduğunu, uyuşturucu ile mücadele görevinin çok ağır olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Uyuşturucu sorunu çeşitli sosyal olumsuzlukları yansıtıyor. Uyuşturucu maddelerin yayılması önlenmeli, uyuşturucu sorunu kaynaktan kesilmeli. İlk olarak uyuşturucu önleme eğitimi güçlendirilmeli; İkinci olarak uyuşturucu madde kaynakları kontrol edilmeli; Üçüncü olarak ise uyuşturucu bağımlılarının tedavisi pekiştirilmeli."

Çin hükümeti tarafından yayımlanan son verilere göre, şu anda Çin'de uyuşturucu kullanan kişi sayısı 14 milyonu aştı. Çin'de uyuşturucu kullanımı yılda 500 milyar yuanlık doğrudan mali kayba yol açtı.

Tüm toplumun uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı ile mücadeleye katılmasını teşvik etmek için Çin Ulusal Uyuşturucu Madde ile Mücadele Komisyonu uzun zamandır uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığıyla mücadele eden grup ve kişileri ödüllendirdi ve onların çalışmalarını tanıttı.

Xi Jinping, uyuşturucu maddeyle mücadele çalışmalarının halkın yararına olduğunu belirterek, bu çalışmaların daha iyi bir şekilde yürütülmesi için şunları söyledi:

"Uyuşturucu kullanım ve kaçakçılığı ile mücadele hem uzun vadeli bir tarihi görevdir hem de halkın savaşıdır. Bazı başarısızlıktan dolayı hayal kırıklığına uğramamalıyız. Gençlere yönelik eğitimden başlamalıyız, bir dizi çalışmayı iyi bir şekilde yaparak halkımıza sağlıklı ve uygar bir yaşam sunmalıyız."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER