Ankara
13:37

TR | CH | EN   
Pekin
18:37


”Endüstriyel kapasite alanında AB´yle işbirliğini yoğunlaştıracağız”

”Endüstriyel kapasite alanında AB´yle işbirliğini yoğunlaştıracağız”

28.06.2015 CRI Türkiye - Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'la beraber Çin-AB Sanayi ve Ticaret Zirvesi'ne katıldı.

Başbakan Li zirvede yaptığı konuşmada, dünyadaki önemli iki ekonomik topluluk olan Çin ve AB'nin endüstriyel kapasite alanındaki uluslararası işbirliğini ilerletmek için ortaklaşa çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Li konuşmada, Çin'in modernleşme sürecinde AB'nin birçok ileri teknolojiyi sağladığını, Çin ve AB arasındaki ticari işbirliğinin AB ve dünyanın ekonomik gelişmesini ilerleten önemli bir unsur haline geldiğini belirtti.

Li, dünya ekonomisi bir finansal krizden çıkmışken, dünya ülkelerinin ekonomide yapısal reform uygulamaları, endüstriyel kapasite alanındaki işbirliğini ilerletmeleri ve yeni işbirliği modelleri geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Çin'in ileri sürdüğü "Bir Kuşak-Bir Yol" projesi ve AB'nin ortaya koyduğu yatırım planının karşılıklı kazanç sağlayacağını kaydeden Li, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bana göre, endüstriyel kapasite alanındaki işbirliği aracılığıyla, sanayileşme sürecini henüz başlatan ülkelerin talepleri karşılanacak, sanayileşmenin orta dönemindeki Çin'in sahip olduğu büyük donanım üretme gücü ile gelişmiş ülkelerin ileri teknoloji ve inovasyon gücü kullanılacak. Tüm bunların bir araya gelmesi, söz konusu üç taraf için de yararlı olacak. Dünya ekonomisinde yaşanan gerilemenin getirdiği aşağı yönlü baskılar böylece azalacak ve dünya piyasası da hareketlenecek."

Üçüncü bir piyasa kurulabilir

Li, Çin ve AB'nin karşılıklı yatırım yapmasının yanı sıra, üçüncü bir piyasayı ortaklaşa geliştirebileceklerini kaydetti. Li konuşmasına şöyle devam etti:

"AB birkaç gün önce 315 milyar avroluk yatırım planını ortaya koydu. Biz de altyapı tesislerinin inşasında AB'yle işbirliği yapmak isteriz. Altyapı inşasına ilişkin kadro, teknoloji ve yönetim bakımından büyük avantajlara sahip olan Çin, AB'nin yatırım planına katılmaya hazır."

Çin ve AB'nin yatırım yapılması için finansal işbirliği gerçekleştirmeleri gerektiğini vurgulayan Li, AB'nin stratejik yatırım planına destek vermek için Çin-AB Ortak Yatırım Fonu kurmayı düşündüklerini ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan daha fazla tahvil alacaklarını belirtti.

Çin-AB ticaret hacmi 1 trilyon dolara ulaşacak

Çin ve AB'nin serbest ticaret ve yatırım seviyesini yükseltmesi gerektiğini belirten Li, iki tarafın kazan-kazan ilkesini uygulayarak ticaret alanındaki anlaşmazlıkları gidermesi durumunda 2020 yılına kadar ticaret hacminin 1 trilyon dolara ulaşabileceğini dile getirdi.

Li'nin konuşması zirvede büyük alkış aldı. Zirveye katılan Business Europe Genel Sekreteri Markus J. Beyrer, Çin'in Juncker Planı'na katılmasının AB için önemli olduğunu ve AB ülkelerinin de Çin'in yatırımlarına açık olduklarını kaydetti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER