Ankara
03:39

TR | CH | EN   
Pekin
08:39


Uluslararası toplum, AAYB ile işbirliği yapmayı bekliyor

Uluslararası toplum, AAYB ile işbirliği yapmayı bekliyor

01.07.2015 CRI Türkiye - Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) anlaşmasının önceki gün Beijing'de imzalanmasının ardından, uluslararası toplum, AAYB ile işbirliği yapma niyetini belirtti.

Mandarin Capital Partners şirketinin iş ortaklarından biri olan Alberto Forchielli, AAYB'nin 50'den fazla ülkeyi bir araya getirmesinin kolay bir iş olmadığını, bu bankanın Çin'in uluslararası fikir birliği sağlama yeteneğini gösterdiğini söyledi.

AAYB, dünya ekonomisini etkileyebilecek

Çin'in bu kadar kısa bir süre içinde AAYB'nin kurulmasıyla ilgili çalışmalarda büyük ilerlemeler kaydedebileceğini beklemediğini söyleyen Alberto Forchielli, önümüzdeki 3-4 yıl içinde AAYB'nin küresel ekonomiye olumlu somut etkiler yaratabileceğini düşündüğünü ifade etti.

İngiltere Brunel Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Profesörü Liu Shaojia, AAYB'nin yeterli sermaye avantajına sahip olduğunu kaydederek, Çin'in şu an yaklaşık 4 trilyon dolar döviz rezervine sahip olduğunu ve çok sayıda özel yatırımcıya farklı yatırım yolları sunduğuna dikkat çekti.

Liu Shaojia, etkin çalışma mekanizmasına sahip olan AAYB'nin, güvenilir ve yüksek verimli yatırımlar gerçekleştirebileceğini de belirtti.

AAYB, Asya'daki altyapı tesisleri inşasını hızlandıracak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, gelecekte AAYB ile iklim değişikliği, altyapı tesislerine yatırım alanlarında işbirliği yapmayı istediklerini dile getirdi. Chakrabarti, EBRD ile AAYB'nin pek çok alanda büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Hükümeti adına AAYB anlaşmasına imza atan Avustralya Hazine Bakanı Joe Hockey, Avustralya'nın AAYB'nin kuruluşundan büyük kazanç sağlayabileceğini, Asyalı ülkelerdeki altyapı tesisleri inşasında Avustralya'nın da bu ülkelere ihracatının artmasını beklediklerini kaydetti.

Kore Cumhuriyeti (KC) Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Choi Kyung Hwan, Asya'daki altyapı inşası piyasasının yılda ortalama 700 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu, fakat şu anki mevcut sermayenin 300 milyar doların altında kaldığını ifade etti. Choi, AAYB'nin kurulmasıyla, Asya'da altyapı inşa piyasasının genişleyebileceğini söyledi.

Kore Cumhuriyeti Joongan Daily gazetesinde yer alan yazıda, AAYB kurulduktan sonra inşaat mühendisliği, telekomünikasyon, bilişim teknolojisi, elektrik ve su tedariki gibi altyapı tesisleri inşası alanındaki projelere yatırımların artacağı, AAYB'nin bu konuda lokomotif rolü oynamasını bekledikleri kaydedildi.

Vietnam haber ajansında yayımlanan yorumda, dışa açılan, kapsamlı ve çok taraflı bir kalkındırma kuruluşu niteliği taşıyan AAYB'nin, Asya'daki altyapı tesisleri inşası projelerine sermaye sağlamakla, ulaşım, enerji, telekomünikasyon, tarım, çevre koruma ve kent inşası alanlarındaki sürdürülebilir gelişmeyi ilerletmesinin beklendiği vurgulandı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER