Ankara
08:09

TR | CH | EN   
Pekin
13:09


Çin, İran nükleer sorununda yapıcı rol oynadı

15.07.2015 CRI Türkiye - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Viyana'da İran nükleer sorununda varılan anlaşmayı Çin hükümeti adına imzaladı.

Wang Yi toplantıdan sonra yaptığı konuşmada, İran nükleer sorununda kapsamlı anlaşmaya varılmasıyla 13 yıldır süren anlaşmazlıkların nihayet siyasi çözüme bağlanmış olduğuna dikkat çekerek, 14 Temmuz'u tarihi bir gün olarak değerlendirdi.

Wang Yi, uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme

mekanizmasının korunmasının, kapsamlı anlaşmanın en önemli sonucu olduğunu ifade etti.

İran'ın anlaşmada nükleer silahları geliştirmeyeceği taahhüdü yaptığını hatırlatan Wang Yi, bununla birlikte İran'a barışcıl nükleer eneji kullanma hakkı sağlandığını ve İran ile ilgili taraflar arasındaki ilişkilerde böylece yeni bir sayfa açıılmış olduğunu kaydetti.

Wang Yi ortak kazanç ruhunun kapsamlı anlaşmaya varılmada önemli bir etken olduğunu kaydetti.

Wang Yi, anlaşmanın önemli uluslararası sorunlar için, özellikle Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözülmesi için uluslararası topluma yararlı bir örnek olduğunu da söyledi.

Wang Yi anlaşmanın hayata geçirilip geçirilmemesinin kapsamlı anlaşmanın karşı karşıya kaldığı en önemli meydan okuma olduğuna da dikkat çekti.

Güvenlik Konseyi daimi üyesi Çin'in yapıcı tutumla İran nükleer müzakerelerine katıldığını söyleyen Wang Yi, özellikle bazı önemli konularda Çin'in ilgili tarafların ortak çıkarlarından hareket ederek bazı önerileri ortaya koyduğunu belirtti.

Wang Yi, Çin'in İran nükleer müzakerelerinde özel yapıcı rol oynadığını ve kapsamlı anlaşmanın hayata geçirilmesi sürecinde de Çin'in katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER