Ankara
01:42

TR | CH | EN   
Pekin
06:42


Xi: Kuzeydoğu kesiminde gelişme hızlanacak

Xi: Kuzeydoğu kesiminde gelişme hızlanacak

19.07.2015 CRI Türkiye - Xi: Kuzeydoğu kesiminde gelişme hızlanacak

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in eski sanayi üssü olan kuzeydoğu kesiminin gelişmesini hızlandırmak için kapsamlı çalışmalar yürüteceklerini açıkladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in kuzeydoğu kesimindeki toplumsal ve ekonomik gelişmeleri incelemek için Jilin eyaletinde incelemede bulundu.

Xi Jinping burada düzenlenen kuzeydoğu kesiminde kalkınma konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bölgede gelişmeyi hızlandırmak için mevcut sistem ve mekanizmayı sağlıklı hale getirmek, yapısal ayarlamayı güçlendirmek, yenilik ve özel girişimciliği teşvik etmek ve halkın yaşamına güvence altına almak gibi çalışmalar yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, mevcut sistemden doğan engellerin ortadan kaldırılarak piyasaya uygun sağlıklı bir sistem oluşturulması gerektiğini, bunun kuzeydoğu kesiminde kalkınmanın anahtarı olduğunu vurguladı.

Sosyalist piyasa ekonomisi yolunda ısrarlı olunması gerektiğine dikkat çeken Xi, idari onay yetkisinin gevşetilmesi, elverişli ortam oluşturulması ve işletmelerin piyasadaki ana statüsünün pekiştirilmesi, böylece işletmelerin gelişme dinamiğinin artırılması gibi tedbirler alınması çağrısında bulundu.

Xi Jinping ayrıca, yeniliğin teşvik edileceğini ve halkın yaşamının iyileştirileceğini sözlerine ekledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER