Ankara
19:07

TR | CH | EN   
Pekin
00:07


Dünya Meteoroloji Örgütü: Küresel sıcaklık rekoru kırıldı

Dünya Meteoroloji Örgütü: Küresel sıcaklık rekoru kırıldı

22.07.2015 CRI Türkiye - Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) 2015 yılının ilk yarısının ortalama hava sıcaklığı bakımından meteoroloji kayıtlarındaki en sıcak 6 aylık dönem olduğunu, Haziran ayının ise meteoroloji kayıtlardaki en sıcak ay olduğunu bildirdi.

Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan WMO Sözcüsü Clare Nullis dün yaptığı basın toplantısında örgütün derlediği son meteorolojik verilere göre, bu yılın Ocak-Haziran döneminin ortalama hava sıcaklığı bakımından tarihteki en sıcak dönem olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

"WMO üyesi olan ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından dün akşam yayımlanan verilere göre, geçtiğimiz Ocak-Haziran döneminde yeryüzü ve okyanus yüzeyindeki ortalama sıcaklık rekor kırdı. Sıcaklık, 20. yüzyılın ortalaması olan 15,5 derecededen 0,85 derece yükseldi. Haziran ayı ölçülen en sıcak ay oldu. Japonya Meteoroloji Ajansı Tokyo Merkezi tarafından sunulan veriler de bunu ispat etti."

Hava sıcaklığındaki ortalama, Haziran ayında ise 0,88 derece fazla ölçüldü. 1880'den bu yana tutulan kayıtlar ışığında, Mart ve Mayıs aylarının ardından, Haziran ayında da art arda üç ay hava sıcaklığı rekoru kırıldı.

WMO Sözcüsü Nullis, bu çerçevede neredeyse tüm kıtalarda hava sıcaklığı ortalamasının yükseldiğine dikkat çekti. Nullis Avrupa'da sıcak havanın devam ettiğini, Macaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve İsviçre'nin güneyinde kırmızı alam verildiğini belirtti. Nullis bu konuda şunları ifade etti:

"Şu anda Avrupa'nın güneyinde ve doğusunda hava sıcaklığı çok yüksek. ABD'nin güneyinde ve doğusunda da kavurucu sıcaklar sürecek. Sıcaklıklar 37,8-43,3 derece olacak."

Bu arada, Nullis bu tür kavurucu sıcak hava ile iklim değişikliği arasında somut ilişki tespit edilmediğini ileri sürerek sözlerine şöyle devam etti:

"İklim değişikliğinin kavurucu sıcak havaya yol açtığını söylemek için henüz erken. Fakat tüm belirtilerin iklim değişikliğiyle alakalı olduğunu düşünüyoruz. İklim değişikliği sıcak havanın yoğunlaşması ve daha uzun sürmesi anlamına geliyor."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER