Ankara
17:45

TR | CH | EN   
Pekin
22:45


Çin vatandaşlarına kritik hastalık sigortası geliyor

Çin vatandaşlarına kritik hastalık sigortası geliyor

23.07.2015 CRI Türkiye - Çin Devlet Konseyi tarafından dün düzenlenen olağan basın toplantısında, 2015 yılının sonuna kadar ülke çapında kritik hastalıklara yönelik sigorta sisteminin kurulacağı ve tüm Çinli vatandaşların bu sigortadan faydalanacağı bildirildi.

Son yıllarda devam eden çalışmalar neticesinde, Çin'de tüm şehir ve köyleri kapsayan temel sağlık sigortası sistemi kuruldu. Ancak bazı vatandaşlar kritik hastalıkların tedavisinde harcadığı büyük meblağları sigorta kapsamında hükümetten almakta halen sıkıntılar yaşıyor. Ek olarak bu yüksek masrafları birçok aile karşılayamayacak durumda. Beijing'de yaşayan Zhang soyadlı bir kadın muhabirimize yaşadığı zorluğu şöyle anlattı:

"Kritik hastalıklara yakalansak, biz vatandaşların cebinde o kadar büyük paralar yok. Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar çok pahalı. Devlet bu ilaçların masrafını karşılayabilir mi? Yengem 4 defa kemoterapi almak için bir seferde 30 bin, toplamda ise 120 bin yuan (yaklaşık 19 bin dolar) harcadı. Bu kadar büyük paranın devlet tarafından karşılanması bana göre mümkün değil."

Sigorta 2015 sonlarında uygulamaya koyulacak

Mevcut sigorta sistemine göre devletin karşıladığı miktar bölge ve döneme göre ortalama maaşların 3 veya 4 katını kapsıyor. Bu miktarı aşan harcamalar ise hasta tarafından karşılanıyor.

Vatandaşların hastalıkların tedavisinde büyük paralar harcayarak sıkıntı çekmemesi adına, 2012 yılında ülkede kritik hastalıklara yönelik sigorta sisteminin kurulması için hazırlık çalışması ve denemesi yapıldı.

Sigorta sistemindeki eksikliklerin yeni düzenlemelerle giderilmesi için hükümetin kritik hastalıklara yönelik sigorta bütçesi hazırlayacağı ve sigortanın yürütülmesinin devletin açacağı ihaleler ile sigorta şirketlerine devredileceği bildirildi. 2015 yılının sonuna kadar, bu sigorta sistemi ülke çapında uygulanmaya başlayacak. Başlangıçta sigorta, kritik hastalıkların tedavi masrafının yüzde 50'sinden fazlasını karşılayacakken, gelecekte bu oran daha fazla olacak.

Vatandaşlara ek sağlık yardımı sağlanacak

Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Araştırma Enstitüsü Başkanı Jin Weigang, kritik hastalıklara yönelik sigortanın devlet ve özel şirketler ortaklığında yürütüleceğini bildirdi. Jin, bu sistem dahilinde kritik hastalık tedavisi gören vatandaşların sigorta şirketinden "ikinci defa" para alabileceğini belirtti. Jin konuşmasına şöyle devam etti:

"Hastalar, öncelikle temel sağlık sigortası ve yeni tip köy kooperatif sağlık sigortasından belirli oranda faydalanabiliyorlardı. Fakat bu oranı aşan ücret ise hasta tarafından karşılanıyordu. Şimdi ise söz konusu iki sigortanın karşılamadığı diğer masraflar kritik hastalıklara yönelik yeni sigorta sistemi kapsamında olacak."

2017 yılına kadar kritik hastalıklara özel sigortanın iyileştirilmesi öngörülüyor. 2015'ten itibaren ise Çinli vatandaşlar temel sağlık sigortası, kritik hastalıklara yönelik sigorta ve sağlık yardım sisteminden faydalanacak. Kritik hastalıklara yönelik sigortayı kullandıktan sonra kalan masrafı yine karşılayamayan vatandaşlar, sağlık yardım sistemi ve hayır kurumlarından destek alabilecek.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER