Ankara
22:10

TR | CH | EN   
Pekin
03:10


Beijing kış olimpiyat oyunlarına hazır!

Beijing kış olimpiyat oyunlarına hazır!

28.07.2015 CRI Türkiye - Uluslararası Olimpiyat Oyunları Komitesi 31 Temmuz'da Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da toplanarak 2022 Kış Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak kenti seçecek. Beijing ve Almatı evsahipliği için yarışıyor.

Başkent Beijing'in Hebei eyaletindeki Zhangjiakou kentiyle kış olimpiyatlarına ortak başvuru yapmasına uluslararası toplumdan olumlu değerlendirmeler geldi.

Spor geleneği olan dünya metropolü

2014 yılında Rusya'daki Soçi Kış Olimpiyatları, dünyada derin izlenim bırakmıştı. Beijing ve Zhangjiakou kentlerinin birlikte kış olimpiyatlarına başvurmasına değinen Rusya Spor Bakan Yardımcısı Uri Nagornykh, CRI muhabirlerine verdiği röportajda, Beijing'in sık sık büyük çaplı spor organizasyonlarına evsahipliği yaptığını belirterek, bu deneyimlerin, Beijing'in kış olimpiyatlarına hazırlık çalışmalarına ve oyunları düzenlemesine katkıda bulunduğunu belirti: 

"Beijing'in evsahipliği yaptığı 2008 Yaz Olimpiyatları'nın başarıyla tamamlandığına tanık olduk. Dünyanın en hızlı gelişen şehirlerden biri olan Beijing, uluslararası bir metropol. Bununla birlikte Beijing, uzun spor geleneklerine sahip bir şehir. İnanıyoruz ki Beijing, kış olimpiyatlarını başarıyla düzenleme kabiliyetine de sahip."

İtalya'dan Beijing'e destek

EXPO Milano 2015 sırasında "Güzel Beijing EXPO'da Parlıyor" ana temalı Beijing haftası, çok sayıda ziyaretçinin dikkatini çekti.

Milano EXPO'da İtalya Pavyonu Başkanı Stefano Gatti, Beijing'in kış olimpiyatalarını düzenleme kabiliyetine sahip olduğunu ifade etti:

"Beijing, 2019 yılında Dünya Bahçecilik Fuarı'nı düzenleyecek. Shanghai kentinin 2010 EXPO'yu düzenlenmesinden sonra, Çin bir kez daha uluslararası düzeyde bir fuar düzenleyecek. Ayrıca Çin 2008 yaz olimpiyatlarını düzenlemişti. Tüm bunlar Beijing'in büyük çaplı etkinlikleri düzenleme geleneğine sahip olduğunu gösteriyor ve Beijing'in kış olimpiyat oyunlarına evsahipliği yapma hakkı için rekabet gücünü artırıyor."

2015 yılı bahar bayramı sırasında, Los Angeles'in Beverly kentinde Beijing'in kış olimpiyatlarına başvurusuyla ilgili ilk tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda, zengin içerikli etkinliklerle, Beijing'in olimpiyat ruhu ve Çin halkının kış sporlarına olan tutkusu yansıtıldı.

Beverly Turizm Müdürü Julie Wagner, etkinlikte Beijing'in 2022 Kış Olimpiyatları için iddialı olduğunu dile getirdi:

"Beijing'in evsahipliği yaptığı yaz olimpiyatları, tarihin en görkemli olimpiyatlarından biriydi. Beijing'in kış olimpiyatlarına başvurmasını destekliyoruz ve bu etkinliğin de yaz olimpiyatları gibi görkemli geçeceğine inanıyoruz."

Uzun zamandır Çin'de çalışmış ve yaşamış bir Koreli olan gazeteci Jin-Bum Park da Beijing ve Zhangjiakou'nun kış olimpiyatlarını düzenleme kabiliyetinde olduğunu söyledi:

"1896 yılında Yunanistan'da Atina Olimpiyat Oyunları'ndan beri, 2008 Beijing Olimpiyatları, çağdaş olimpiyat oyunları tarihinde en başarılı olimpiyat oyunuydu. 2008 Beijing Olimpiyatları'yla dünya halkı, Çin'in yalnız ekonomik bir dev olmayıp, aynı zamanda görkemli bir medeniyet ülkesi olduğu da gördü. 2008 Beijing Olimpiyatları'nın açılış töreni, 5 bin yıllık geçmişe dayalı Çin tarih ve medeniyetinin gücünü gösterdi."

Özel Olimpiyatlar Başkanı Timothy Shriver, 2015 Los Angeles Özel Olimpiyatları sırasında radyomuza verdiği röportajda, Beijing'in dünyaya mükemmel bir kış olimpiyatı sunabileceğini dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER