Ankara
07:22

TR | CH | EN   
Pekin
12:22


Erdoğan: Çin´le ilişkileri her alanda geliştireceğiz

Erdoğan: Çin´le ilişkileri her alanda geliştireceğiz

29.07.2015 CRI Türkiye - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin ziyaretine başladı. Erdoğan Çin'e hareketinden önce dün Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı konuşmada, Çin'le stratejik işbirliği ilişkisinin derinleştirilmesi ve önemli projelerde işbirliğinin güçlendirilmesini beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez

Erdoğan geçen yılın Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra ilk kez Çin'i ziyaret ediyor.

Erdoğan daha önce AKP Genel Başkanı ve Başbakan olarak Çin'i iki kez ziyaret etmişti.

Erdoğan havalimanında yaptığı açıklamada, ziyareti vesilesiyle iki ülke arasındaki mevcut stratejik işbirliği ilişkisinin gelişmesini ümit ettiğini söyledi ve şunları ekledi: ses 1

"Çin Halk Cumhuriyeti'yle ilişkilerimizi 2010 yılında stratejik işbirliği seviyesine çıkarmıştık. Bu ziyaretimle, mevcut ilişkilerimizi her alanda daha da geliştirmeyi arzu ediyoruz. Stratejik işbirliği noktasında bizim Çin'le başlattığımız ama istediğimiz hızda devam etmeyen projelerimiz var. Bunları hızlandırmamız gerekiyor. Gerek altyapı gerek üstyapıya yönelik Çin-Türkiye işbirliği noktasında ciddi adımlar atacağımıza inanıyorum. Pekin'de Çinli mevkidaşım Xi Jinping'le yapacağım görüşmelerde ikili ilişkilerimizi etraflıca ele alarak güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunacağız."

Türkiye, tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan önemli istasyonlardan biri, aynı zamanda Çin'in önerdiği Bir Kuşak-Bir Yol projesinde yer alan önemli ülkeler arasında yer alıyor.

Son yıllarda Çin ile Türkiye arasında ilişkiler hızla gelişti. Geniş kapsamlı siyasi fikirbirliğine sahip iki ülke aynı zamanda ekonomi, ticaret, ulaştırma, enerji, kültür ve turizm gibi alanlarda verimli işbirliği geliştirdi.

Erdoğan, Çin ziyaretinin ikili stratejik işbirliği ilişkilerine daha fazla motivasyon ve içerik kazandıracağını dile getirdi.

Terörle mücadelede işbirliği yapılacak

Son günlerde Türkiye, yurt içindeki terör grupları ve yurt dışında IŞİD gibi radikal örgütlerin tehditleriyle mücadele ediyor. Çin de ciddi terörle mücadele riskleriyle karşı karşıya.

Erdoğan'ın dün havalimanında düzenlediği basın toplantısında hazır bulunan Çin Uluslararası Radyosu (CRI) Ankara muhabiri Fan Xun, iki ülkenin terörle mücadelede nasıl bir işbirliği geliştireceğini sordu.

Erdoğan, iki ülkenin terörle mücadele konusunu ele alacağını ve ortak çıkarlar için iki tarafın mutabakata varmasını beklediğini ifade etti: ses 2

"Tabi terör mevzii bir konu değildir. Terör uluslararası içeriği olan bir konudur. Terör sadece Türkiye'yi ilgilendirmiyor, komşu ülkeleri de uluslararası camiayı da ilgilendiriyor. Burada bütün komşuların, bütün dostların en azından iletişimi çok iyi sağlaması gerekiyor. İstihbaratı çok iyi sağlaması gerekiyor ki Türkiye'nin de işini kolaylaştırmış olsun, ona göre tedbirlerini çok daha rahat bir şekilde alabilsin. Bu mücadeleyi bu şekilde sürdürmekte kararlıyız. Nitekim bu ziyarette de önemli konulardan bir tanesi de bu olacaktır."

Balistik füze konusunda Ankara'ya baskı var

Türkiye, 2013 yılının Ekim ayında yeni nesil füze savunma sistemi ihalesini Çinli şirket CPMIEC'in kazandığını duyurmuştu, ancak Ankara anında ABD'nin başını çektiği NATO'nun baskıyla karşılaştı.

NATO, Çin'in füze savunma sisteminin NATO'nun Türkiye'de kurduğu sisteme uyumlu olamayacağı iddasında bulundu. Bunun ardından füze savunma sistemi ihalesinde süreç uzadı.

Çin ile Türkiye arasında füze savunma sistemi konusunda anlaşmaya varılabilecek mi? Erdoğan'ın son Çin ziyaretinde bu konu gündeme gelecek mi? Erdoğan bu konuda gelinen noktayı şöyle değerlendirdi:

"Mevcut teklif zenginleşirse makul karşılarız"

"Bu konuda işin başında bize en uygun teklifi veren ülke Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. Daha sonra bazı gelişmeler oldu, bu gelişmeler sebebiyle bazı aksamalar söz konusu. Fakat bu ziyarette bu konuları tekrar ele alacağız, tekrar kendileriyle bu konuları görüşeceğiz. Bu uygun teklifi zenginleştirecek bir teklif tabiki bizler tarafından makul karşılanacaktır. Zira aslolan ülkelerin karşılıklı menfaatidir, bu menfaati bir tarafa koymak mümkün değildir."

Erdoğan ziyareti sırasında Çin liderleriyle görüşmeler yapacak. Ziyaret kapsamında liderlerin ve iş çevresinden temsilcilerin katılımıyla 30 Temmuz günü başkent Beijing'de Çin-Türkiye Ekonomi ve Ticaret Forumu ve başka etkinlikler düzenlenecek.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER