Ankara
11:35

TR | CH | EN   
Pekin
16:35


Xi Jinping ve Erdoğan, Türkiye-Çin İş Forumu´na katıldı

Xi Jinping ve Erdoğan, Türkiye-Çin İş Forumu´na katıldı

31.07.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Beijing'de bugün düzenlenen Türkiye-Çin İş Forumu'na katıldı.

Xi Jinping, forumda yaptığı konuşmada, eski İpek Yolu'nun başlangıç noktasında bulunan Çin ile bitiş noktasında yer alan Türkiye'nin, insanlığın iletişim ve refahına önemli katkılar yaptığını söyledi.

Bugün, Çin halkının "İki Yüz Yıllık" mücadele hedefini gerçekleştirmek için çaba harcadığına, Türkiye'nin de 2023 hedefleri olduğuna işaret eden Xi Jinping, iki ülkenin bu hedefleri gerçekleştirmek için uluslararası işbirliğine de ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, mevkidaşı Erdoğan ile karşılıklı saygı ve kazan-kazana dayalı işbirliği temelinde, Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkilerinde daha büyük gelişmeler kaydedilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Xi Jinping, Çin ve Türkiye'nin, "bir yönlendirme mekanizması, iki işbirliği noktası ve üç yeni kalkınma alanı" temelinde ikili ilişkileri sürekli ilerletmesi gerektiğini kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yönlendirme mekanizması olarak, iki ülke arasındaki başbakan yardımcılığı düzeyindeki hükümetler arası işbirliği komisyonunun rolünün geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Xi, iki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinde eşgüdüm sağlanması gerekliliğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Xi, mevzuubahis iki işbirliği noktası olarak ise hızlı tren ve yeni enerji alanlarının önemine dikkat çekti.

Xi Jinping, ikili ilişkileri ilerletecek üç yeni kalkınma alanını da uzay, finans ve yatırım olarak sıralarken, bu alanlarda işbirliğinin ilerletilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Erdoğan, konuşmasında, son Çin ziyaretinde Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğinin hızlandırılması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Son yıllarda Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin hızla geliştiğini hatırlatan Erdoğan, bu alanlardaki işbirliğinin, ikili stratejik işbirliği ilişkileri için önemli bir itici güç hâline geldiğini söyledi.

Türkiye'nin, Çin'in ortaya koyduğu "Bir Kuşak-Bir Yol" düşüncesi ile İpek Yolu Fonu'nu destekleyerek, ilgili işbirliğine faal olarak katılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çinli işletmelerin Türkiye'ye yatırımlarının artmasını beklediklerini, bunun için elverişli ortam yaratmaya hazır olduklarını dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER