Ankara
07:21

TR | CH | EN   
Pekin
12:21


Xi Jinping´den Uluslararası Tarih Bilim Kongresi´ne mesaj

24.08.2014 CRI Türkiye - 22. Uluslararası Tarih Bilim Kongresi dün Çin'in Jinan şehrinde başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kongreye gönderdiği kutlama mesajında, Uluslararası Tarih Kurumu Başkanı Marjatta Hietala ve kongreye katılan diğer tarihçilere "Hoşgeldiniz" dedi.

Xi kutlama mesajında, Çinlilerin öteden beri tarih araştırmasına önem verdiğini ve tarihten ders almayı hep önemsediğini söyledi. Çin'de çok sayıda tarih kitabının nesilden nesile aktarıldığını ve bunun devam ettiğini belirten Xi, kendi gelişme tarihine sahip her ülke ve her ulusun, karşılıklı anlayışı derinleştirerek birbirlerinin seçimlerine saygı göstermesi gerektiğini, bunun insanoğlunun daha güzel yarınlar yaratması için faydalı olduğunu ifade etti.

Çin'in 5 binden yıldan fazla kesintisiz uygarlık tarihine sahip olduğunu vurgulayan Xi, ülkenin tarihi ve kültürünü, özellikle 1840 yılındaki Afyon Savaşı'ndan sonraki Çin tarihi ve kültürünü bilmeyenlerin, Çin'in toplumsal durumunu ve Çin halkının seçtiği kalkınma yolunu anlamasının zor olduğunu dile getirdi.

Xi, ulusal yeniden canlanmayı gerçekleştirmek için mücadele eden Çin halkının, tarih ve çeşitli uygarlıklardan ders alma ihtiyacı duyduğunu, tarihçilerin Çin'in kalkınması için değerli önerilerde bulunmalarını olumlu karşıladığını söyledi.

Uluslararası Tarih Kurumu Başkanı Marjatta Hietala kongrede yaptığı konuşmada, Çin kültürü ile diğer ülkelerin kültürleri arasındaki temasları özetleyerek; Çin hükümeti tarafından ileri sürülen "Bir Kuşak Bir Yol" inşasının, güzergah üzerinde bulunan ülkelerin ekonomik kalkınması ve bölgesel ekonomik işbirliğini hızlandıracağına işaret etti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER