Ankara
17:50

TR | CH | EN   
Pekin
22:50


Çin ekonomisi istikrarlı gelişmeyi sürdürüyor

Çin ekonomisi istikrarlı gelişmeyi sürdürüyor

02.09.2015 CRI Türkiye - Borsadaki büyük dalgalanmalar, Çin'in ekonomik dengelerine belirgin bir etki getirse de, ülkenin ekonomik gelişiminde genel olarak istikrarın korunduğu açıklandı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, dün Beijing'de yaptığı açıklamada, ekonomide aşağı yönlü baskının kontrol altına alınması ile bölgesel ve sistematik risklerin ortadan kaldırılması için uygun yapılanmayı sağlayacaklarını belirtti.

Ning Jizhe, Çin ekonomisinin maruz kaldığı aşağı yönlü baskıyı şöyle değerlendirdi:

"Son günlerde, uluslararası borsa ve emtia piyasalarında yaşanan büyük çalkantı ve dünya ekonomisinin toparlanmasına yönelik belirsiz unsurlar, Çin ekonomisine de olumsuz etki getirdi."

Çin'de PMI düşüşüne rağmen genel tablo olumlu

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'ndan dün açıklanan verilere göre, imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) geçen aya kıyasla yüzde 0,3'lük düşüşle Ağustos ayında yüzde 49,7'ye geriledi. Bu veriler üzerine Ning Jizhe, ülkenin makro ekonomisinin sağlam temeller üzerinde olduğu değerlendirmesini yaptı ve ekledi:

"Öncelikle ülkenin ekonomisi istikrarlı gelişmeye devam ediyor. 2015 yılının ilk 6 ayında, ülkenin gayri safi milli hasılası (GSMH) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında artarak ekonomik büyüme hedeflerine ulaşılmış oldu. İkincisi istihdam alanında da istikrar korundu. 2015 yılının ilk 6 ayında ülkede 7 milyon 180 bin yeni istihdam fırsatı sağlanırken, 31 büyük kentin işsizlik oranı yüzde 5,1 civarında idi. Üçüncü olarak, halkın geliri dengeli şekilde arttı, tüketici fiyatlarında istikrar korundu. Sonbahar dönemi tahıl hasadında beklenen artış, fiyatların istikrarını korumasında büyük rol oynadı. Dördüncüsü, dış ticaret hacmi istikrarlı arttı."

Ning Jizhe, Çin ekonomisinin yeni normal döneme girdiğini de vurguladı. Analistlere göre yeni normal döneminde yapısal düzenlemeler ve reformların derinleştirilmesi ülkenin ekonomik gelişimini hızlandıracak. İmalat sanayii odaklı ekonomiden hizmet sektörü temelinde gelişmeye dönüş gibi yapısal değişiklikler ve iç tüketimdeki artış, ekonomik büyümeye bir kat fazla hız kazandıracak.

Ning Jizhe ülke ekonomisinin karşılaştığı yeni baskıyı kontrol altına alma ve gelecekte ekonomik gelişmelerin istikrarını korumak için bir dizi önlemler alınacağını belirterek, olumlu maliye politikası ve sabit döviz politikasının sürdürüleceğini kaydetti.

Ning, borsadaki dalgalanmaların ülkenin ekonomisine getirdiği etkinin sınırlı olduğunu, bu etkilerin ortaya çıkmasının sermaye piyasasının gelişme sürecinde normal bir durum olduğunu dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER