Ankara
18:34

TR | CH | EN   
Pekin
23:34


Çin-ABD zirvesinide gündem ikili yatırım sözleşmesi

Çin-ABD zirvesinide gündem ikili yatırım sözleşmesi

11.09.2015 CRI Türkiye - ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu Başkanı John Frisbie, kısa süre sonra yapılacak Çin-ABD zirvesinin ikili yatırım sözleşmesine odaklanacağını açıkladı. Frisbie, ABD Başkanı Barack Obama'nın görev süresi içinde sözleşmenin imzalanabileceğini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Eylül ayının ikinci yarısında ABD'ye ilk resmi ziyaretini yapacak. Xi'nin ziyareti ABD'de sanayi ve ticaret çevrelerince yakından takip ediliyor.

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu Başkanı John Frisbie dün yaptığı açıklamada, Xi'nin ziyaretini ilgiyle beklediklerine işaret ederek, yapılacak ikili yatırım sözleşmesinin Çin-ABD zirvesinde başlıca gündem maddeleri arasında yer alacağını duyurdu. Frisbie bu konuda şunları kaydetti: 

"İkili yatırım sözleşmesi zirvenin başlıca gündem maddelerinin en başında yer alabilir. Nitekim Çin ve ABD arasında bu konuda iki hafta önce Beijing'de görüşmeler yapıldı. İki tarafın son zirve süresince görüşmeleri ilerletmeleri bekleniyor. Bu bağlamda Çin tarafı revize edilen negatif listeyi ABD'ye sunacak. Bence Başkan Obama'nın görev süresi içinde ikili yatırım sözleşmesi hayata geçebilir."

Çin-ABD ikili yatırım sözleşmesi görüşmeleri 2008 yılında başladı. Bu görüşme, Çin-ABD ticari ve ekonomik işbirliği kapsamında en büyük proje olarak nitelendiriliyor. Bahsi geçen sözleşmenin iki ülkede yatırım potansiyelini gerçeğe dönüştürebileceği savunuluyor.

Sözleşme sayesinde ABD'de imalatçılık sektörünün canlanmasına güç katılırken, Çin'de yapısal ayarlamaya da fayda sağlanacak.

Geçen Haziran ayında iki ülke arasında 19. tur görüşme tamamlandı. Bu görüşmeyle iki taraf negatif listesi konusunda resmen görüşmeye başladı. Böylece ikili yatırım sözleşmesine ilişkin görüşmeler yeni bir aşamaya girdi. Bu gelişme, anlaşmaya varılması için kritik bir zemin hazırladı.

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu Başkanı John Frisbie, bahsi geçen sözleşmenin hayati önem taşıdığına işaret ederek, Çin hükümetinin teknoloji ve bilim alanlarında Amerikan işletmelerine daha çok kolaylık sağlamasını istedi.

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu, ABD'de bir sivil toplum örgütü. Kâr amacı gütmeyen bu örgütün Çin'de faaliyet gösteren 200'den fazla üyesi var. Bu üyeler arasında Coca Cola şirketi gibi ticari devler bulunurken, çok sayıda KOBİ de yer alıyor. Örgütün yayınladığı en son rapora göre, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, örgütün organize ettiği bir etkinlikte konuşma yapacak.

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu Başkanı John Frisbie dün yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinde yavaşlamaya rağmen, ekonominin arkasında yer alan piyasanın yine de büyük önem taşıdığını vurguladı:

"Geleceğe bakıldığında Çin ve ABD dünya ekonomisinin büyümesi için başlıca dinamik olacak. Bu nedenle Çin piyasası son derece büyük önem taşıyor. "

John Frisbie, Çin piyasasının Amerikan işletmelerinin büyümesi için önemli bir dinamik olacağı görüşünde:

"Çin ekonomisinin yavaşladığı bir dönemde yine de Amerikan işletmelerinin büyümesi için büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz. Çin piyasasının Amerikan işletmeleri için değeri 400 milyar ABD dolarını buluyor."

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu tarafından yayınlanan rapora göre, Çin, Amerikan ürünlerinin önemli ihraç ülkesi konumunda.

2014 yılında ABD'nin Çin'e yaptığı ihracat 120 milyar doları aştı. Çin, Kanada ve Meksika'dan sonra ABD'nin üçüncü ihracat piyasası. Aynı zamanda Çin, ABD'nin ihracatının en çok arttığı ülke oldu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER