Ankara
14:19

TR | CH | EN   
Pekin
19:19


Çin´den Xi´nin ABD gezisi hakkında açıklama

Çin´den Xi´nin ABD gezisi hakkında açıklama

18.09.2015 CRI Türkiye - Çin Dışişleri Bakanlığı dün Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ABD ziyareti konusunda bilgi verdi.

Toplantıya katılan yetkililer, Xi'nin ziyaretiyle iki ülke arasındaki karşılıklı güvenin artırılacağını ve yeni tip büyük ülkeler arası ilişkinin gelişmesinin hızlandırılacağını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Zheng Zeguang, iki tarafın ziyaret sırasında ekonomi, ticaret, enerji, çevre koruma ve havacılık gibi önemli alanlarda işbirliğini derinleştireceğini, buna ilaveten küresel büyüme, iklim değişikliği, kalkınma ve barış koruma gibi konularda eşgüdümü güçlendireceğini ifade etti.

Zheng, Asya-Pasifik işleri, İran nükleer sorunu, Kore Yarımadası nükleer sorunu, Afganistan meselesi gibi bölgesel konuların gündeme geleceğini söyledi.

Zheng ayrıca, iki ülke liderlerinin, anlaşmazlık bulunan meselelere içtenlikle ve yapıcı biçimde yaklaşacağına işaret etti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong ise, ABD'de BM Genel Merkezi'ni ziyaret edecek olan Xi'nin BM Zirvesi sırasında, BM'yle işbirliğini arttırmak konusunda öneriler açıklayacağını kaydetti.

Edinilen bilgilere göre, söz konusu öneriler küresel barışın korunması, kalkınmanın hızlandırılması ve çok taraflı işbirliği gibi alanları kapsayacak.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER