Ankara
22:33

TR | CH | EN   
Pekin
03:33


Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Gelişmesi adlı beyaz kitap yayınlandı

22.09.2015 CRI Türkiye - Çin'de Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Gelişmesi adlı beyaz kitap, bugün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından yayınlandı.

Beyaz kitapta Çin'de cinsiyet eşitliği ve kadının gelişmesi alanlarında kaydedilen ilerlemeler kapsamlı bir şekildi tanıtıldı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Sözcüsü Hu Kaihong, beyaz kitapta, cinsiyet eşitliği ve kadının gelişmesini güvence altına alan sistem ve mekanizmalar, bu hususta hukuki güvence ile uluslararası temas ve işbirliğinden bahsedilirken, aynı zamanda eğitim, sağlık, kadın ve ekonomi gibi alanlarda Çin'in geliştirdiği politikalar ve kazandığı başarıların tanıtıldığını söyledi.

Söz konusu kitap, Çin hükümetinin kadının gelişmesi alanında yayınladığı üçüncü beyaz kitap olma özelliği taşıyor.

Ayrıca bu yıl, Çin hükümetinin kadın-erkek eşitliği gibi konulu politikaların ortaya koyulmasının 20. yıldönümü ve 4. Dünya Kadınlar Konferansı'nın Beijing'de düzenlenmesinin 20. yıldönümü.

Sözcü Hu, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 27 Eylül'de Çin hükümetinin BM Kadın Birimi'yle ortaklaşa düzenleyeceği Dünya Kadınlar Zirvesi'ne başkanlık yapacağını da dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER